02166732544
مشاوره رایگان

دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه      دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه

نکات مهم درباره ایمپلنت و کاشت دندان - جراحی دندان

یکی از این روش های درمانی ایمپلنت دندان است که امروزه به وسیله پزشکان برای بهترین درمان بر روی دندان‌های از دست رفته است انجام می شود. دندان‌ها به طور کلی از دو قسمت ریشه و تاج که روی ریشه قرار می‌گیرد، تشکیل می‌شوند.

ایمپلنت چیست؟

در واقع نوعی پروتز یا دندان مصنوعی ثابت است که به صورت یک میله باریک در داخل استخوان فک قرار می گیرد.

جنس این قطعه ایمپلنت:

این نوع درمان ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم که فلزی خنثی است و با بدن سازگاری دارد، ساخته می‌شود و به همین دلیل به عنوان غیرخودی توسط بدن شناسایی نمی‌شود.

تاریخچه ایمپلنت:

این فلز در ابتدا در پای افرادی که استخوان پای آن‌ها آسیب دیده بود، استفاده می‌شد و در سال 1952 نظریه کاربرد آن در استخوان فک توسط دانشمندی به نام اینگوار برنمارک ارائه شد و آن را ایمپلنت نامید و نخستین ایمپلنت‌ها در سال 1965 ساخته شد.

سن استفاده از این قطعه:

محدودیت سنی در این روش درمان وجود ندارد و هر فردی به سن رشد رسیده باشد و بتواند بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند، می‌تواند از این روش درمان برای درمان دندان‌های از دست رفته خود استفاده کند.نکات اساسی در مورد کاشت دندان وجود دارد که با رعایت آنها می توان به بهداشت دندان و دهان کمک کنید.

مراقبت از این درمان به چه صورت است؟

در مورد مراقبت از ایمپلنت دندان باید مانند دندان‌های طبیعی از آن‌ها مراقبت شود و بهتر است برای نگهداری ایمپلنت دندان به بهترین نحو روزی سه بار مسواک و روزی یک بار نخ دندان زده شود و همچنین استفاده از دهانشویه توسط پزشکان توصیه می‌شود و همچنین استفاده از آب نمک نیز روش خوبی برای نظافت دندان‌ها است.

متوجه باشید که رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ممکن است موجب بروز مشکلاتی شود که ایجاد عفونت موضعی یکی از این مشکلات احتمالی است. بنابراین بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید.

9 نکته درباره ایمپلنت و کاشت دندان :

1-آسیب نرساندن ایمپلنت به استخوان فک :

استفاده از ایمپلنت که از جنس تیتانیوم است برای بدن هیچ‌گونه عوارض و ضرری ندارد و می تواند با تغییراتی که در سطح آن به وجود می آید جذب استخوان فک بشود.این درمان از کاهش استخوان فک جلوگیری می‌کند و در استخوان هیچ واکنشی ایجاد نمی‌کند .

2-موجب درد و ناراحتی نمی‌شود:

در جراحی ایمپلنت که همیشه در محیط استریل صورت می گیرد بدون درد و ناراحتی بوده به شرطی که دستورات پزشک را رعایت کرده تا این جراحتی به راحتی انجام بشود.

3-این جراحی را همزمان با کشیدن دندان می تواند انجام داد :

زمانی که دندان را می کشید و 2 تا 3 ماه بعد از آن استخوان سازی در قسمت بدون دندان انجام می‌شود .

دندان پزشک بعد از معاینه متوجه می شود که ریشه دندان دچارعفونت نیست و می‌توان همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت را انجام داد. در این روش بی‌حسی و جراحی در یک مرحله انجام می‌شود و زمان درمان طولانی نمی‌گردد.

4-قرار دادن دندان روی ایمپلنت دندان زمان بر است:

موقعی که ایمپلنت در دهان قرار دارد برای اینکه استخوان اطراف ایمپلنت شکل بگیرد 2 تا 4 ماه یا حتی در بعضی موارد 6 ماه زمان می‌برد. البته در بعضی مواقع استخوان فک مناسب است پس روکش موقت یا دائم همزمان با ایمپلنت دندان روی دندان انجام می شود.

5-لزوم به جراحی سینوس فک:

کشیدن دندان های خلفی فک بالایی زمان زیادی را طی میکند به همین خاطر سینوس استخوان فک بالا داخل استخوان پیشرفت کرده و استخوان کافی برای جا دادن ایمپلنت وجود ندارند. پس قبل از قرار دادن ایمپلنت استخوان فک را ترمیم کرده و سپس ترمیم تا 4 ماه بعد از آن صورت می گیرد.

6-جراحی ایمپلنت برای بعضی از افراد صورت نمی گیرد:

این روش جدید جراحی ایمپلنت برای بعضی از افراد محدودیت ندارد. اما تعدادکمی از افراد مانند بیماران دیابتی و بیمارانی که تحت رادیوتراپی و یا افرادی که مدت طولانی تحت درمان بیس فسفونات هستند مجاز نمی باشد و باید تحت نظر پزشک معالج در صورت لزوم انجام شود.

7-حرف های اشتباه درباره ایمپلنت :

افرادی که با شنیدن حرف های که به صورت اشتباه بازگو میشود از انجام این روش درمانی خودداری می کنند مانند این نوع از حرف ها  که :

-پس از جراحی ایمپلنت سررا نباید خم کرد.

- نباید سرما بخورید.

-قرار دادن ایمپلنت در دهان سبب عفونت می‌شود و بسیاری از حرف های دیگر.

باید گفت این حرف های بی پایه و اساس هیچ توجیه علمی ندارد و تنها شایعه و حرف های بی مورد است.

8- مراقبت های بعد از کاشت دندان :

حتما باید مانند دندان‌های طبیعی از آنها نگهداری شود. بدین صورت که طور روزانه مسواک بزنید و از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید تا ایمپلنت آسیب نبیند.

البته سعی کنید بعد از انجام عمل ایمپلنت حتما مایعات زیادی مصرف کنید و غذاهای نرم بخورید و تا 48 ساعت اول از  خوردن نوشیدنی‌های گازدار و مایعات داغ جلوگیری کنید.

9- قیمت ایملنت دندان :

اما در مورد هزینه این درمان نسبت به دیگر روش‌های درمانی دندان کمی بالاتر می باشد .ولی با صرف هزینه‌ای بیشتر می توانید تا مدت ها از دندان های سالم برخوردار شوید و با اعتماد به نفس بیشتر به کار و زندگی بپردازید .

نکته مهم : بهترین کاری که باید قبل از جراحی ایمپلنت بکنید می تواند مشورت با دندان باشد و تمام سوالات خود را در مورد عمل و مراقبت ها و عوارض آن بپرسید تا شک و تردیدها برطرف شود.

برچسب ها :
نکات مهم درباره ایمپلنت و کاشت دندان | همه چیز در مورد ایمپلنت و کاشت دندان | 9 نکته درباره ایمپلنت و کاشت دندان


نکات مهم درباره ایمپلنت و کاشت دندان


ارتباط با واتساپ