02166732544
مشاوره رایگان

دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه      دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه

لبخند با ارتودنسی دندان - زیبایی دندان

لبخند با ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی یکی از تخصص های دندانپزشکی هست که به خاطر مرتب کردن و ردیف نمودن دندانها و هماهنگ کردن فک ها مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین ارتودنسی دندان در واقع یکی دیگر از درمان ها برای دندان است که بیشتر برای زیبایی دندان و برای درمان دندان ها نامرتبی و منظم نبودن آنها صورت می گیرد . ارتودنسی به معنای مرتب کردن دندانها می باشد.

باید بدانید که این عمل توسط متخصص ارتودنسی صورت می گیرد او می باشد که در هر مرحله با معاینه وضعیت بیمار راه درمان را با ارتودنسی تعیین و آن را انجام میدهد .

خط لبخند چیست؟

در حقیقت خط لبخند یک خط فرضی می باشد که از لبه دندان های جلویی فک بالا عبور کرده و موازی با لبه فوقانی لب پایین قرار می گیرد. زمانی که خط لبخند به طرف پایین انحنا دارد موقع لبخند زدن چهره افراد شاداب تر هست . ولی اگر این خط لبخند به صورت صاف باشد، علامت سایش دندان ها و عمر بالای سن افراد است.

اجزای طرح لبخند با ارتودنسی :

-دیده شدن دندان های پایین ( در مردان بیشتر از زنان است )

-اندازه دیده شدن لثه : در واقع مشاهده لثه ها در اندازه طبیعی موجب زیبایی لبخند می شود.

-قوس لبخند : دارای دو قوس که اولین قوس از متصل شدن لبه دندان های ثنایای بالا و دومین قوس در زمان لبخند بر روی لب پایین ایجاد می گردد. البته بدانید که رابطه این دو قوس در موقع لبخند زدن سبب هماهنگی و موازی بودن آنها می شود .

انواع وسیله های ارتودنسی :

وسایل زیادی در موقع ارتودنسی از آنها استفاده می گردد مانند:براکت ، الاینر شفاف یا اینویزیلاین ، هدگیر ، بایت پلیت ، هربست ، ورسس و الاستیک ، پهن کننده کام ، نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر ، فضا ساز یا جدا کننده ارتودنسی ،فضا نگهدار که دندانپزشک بسته به شرایط دندان ها از هر یک از این وسایل برای ارتودنسی دندان ها استفاده می کند.

مناسب ترین سن برای ارتودنسی دندان چه زمانی می باشد؟

در حقیقت این روش در بین دیگر روش های درمانی مورد علاقه همه بیماران می باشد . اما  بهترین سن برای ارتودنسی کردن دندان ها در دوران کودکی می باشد. البته روش درمانی برای ارتودنسی بزرگسالان نیز مفید است.بنابراین سن برای انجام عمل ارتودنسی وجود ندارد.

این نوع از درمان دندان ها شامل قسمت های مختلفی درمانی می باشد:

-ارتودنسی ثابت

-ارتودنسی متحرک

-ارتودنسی نامرئی

-ارتودنسی دیمون

-ارتودنسی فانکشنال

-ارتودنسی لینگوال

نوع و نحوه درمان دندان با ارتودنسی دندان:

در حقیقت نوع و نحوه درمان دندان، بسته به موقعیت دندان‌ها، دهان و بسیاری از شرایط بستگی دارد. هر یک از انواع روش های درمان ارتودنسی دندان می تواند در روش درمان، طول مدت درمان و ابزار استفاده شده متفاوت باشند.البته در جلسات بعدی هریک از آنها را به صورت مختصر برای شما شرح می دهیم .

اما بهترین زمان برای انجام درمان ارتودنسی دندان در سنین کودکی و قبل از سن بلوغ می باشد تا بتوانیم از پیشرفت ناهنجاری ها در دندان و لثه ها جلوگیری کنیم و مراحل جا به جایی دندان ها را سریعتر انجام داده. پس می توان گفت که بهترین سن بین 12 تا 15سالگی می باشد.

مراحل انجام ارتودنسی دندان:

در ابتدا باید مشاوره‌ی اولیه با پزشک را انجام داده و تعیین زمان برای انجام درمان

قسمت بعدی قالب گیری برای دندان بوده

در مراجل بعدی تصویر برداری

معاینه‌ی دوباره بیمار توسط متخصص

در این جا متخصص نوع درمان با یکی از روش های مختلف ارتودنسی

قرار دادن بریس یا براکت در دهان و یا بهتر بگوییم آغاز درمان ارتودنسی

مرتب و تنظیم کردن جلسات برای انجام روند ارتودنسی دندان

کمک از نگه دارنده و بیرون آوردن بریس از دهان

مدت زمان انجام درمان ارتودنسی :

اما بدانید که برای هر درمان زمانی را باید صرف کرد تا بهترین نتیجه را از درمان گرفت پس طول مدت درمان ارتودنسی با توجه به نوع ناهنجاری دندان هر فرد و طریق درمان ارتودنسی بین 6 ماه تا 3 سال به طول می انجامد.

هزینه درمان به چه صورت است؟

هزینه‌ی ارتودنسی به دلایل زیادی از جمله: مدت زمان درمان، وسایل و تجهیزات مورد استفاده، آماده‌سازی‌های قبل از انجام ارتودنسی دندان شامل : جرمگیری، کشیدن و یا پرکردن دندان و... بستگی دارد.

 

 

برچسب ها :
ارتودنسی دندان | ارتودنسی دندان چیست؟ | همه چیز در باره ارتودنسی دندان


لبخند با ارتودنسی دندان


ارتباط با واتساپ