دکتر مریم زندیه

تفاوت ارتودنسی ثابت با متحرک در چیست؟ - زیبایی دندان

مزایای ارتودنسی ثابت دندان

ارتودنسی ثابت چیست؟

یکی از درمان های دیگر دندان ، ارتودنسی ثابت است که در این روش بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان بیرون بیاورد. در نوع از درمان این دستگاه که دارای قسمت هایی به صورت نگین هایی که برروی دندان چسبانده شده و ثابت می شوند. نام این نگین ها براکت است.

در روش ارتودنسی ثابت، از ابزاری برای صاف و منظم کردن دندان ها استفاده می شود که به وسیله متخصص ارتودنسی به دندان ها باند یا متصل می شود و هرچند هفته یک بار این قطعات تنظیم شده و در طول دوره درمان، بیمار نمی تواند این ابزار یا دستگاه ها را از دهان بیرون و یا دستکاری کند.

بنابراین از مهمترین این دستگاه های ثابت که برای درمان نامظمی های دندان و فکی استفاده می شود می توان به بریس اشاره کرد. بریس ارتودنسی شامل چند قطعه کوچک بوده که به مرور زمان موجب حرکت دندان ها و صاف شدن آنها می شود .بنابراین مهم‌ترین قسمت های تشکیل شونده هر بریس عبارتند از:

-براکت ساده و قلابدار

-سیم

-باند

-الاستیک و کش

-مینی اسکرو یا یچ ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی ثابت :

اما طول درمان  ارتودنسی ثابت دندان به طور متوسط دو سال بوده و وابسته به شرایط بیمار متغیر است.براکت های ارتودنسی تا انتهای طول درمان ارتودنسی بر روی دندان بیمار باقی خواهند ماند و سیم ها نیز هر چند جلسه یکبار توسط متخصص ارتودنسی تعویض خواهند شد.

اما دلایل درمان ارتودنسی چه با روش ثابت و چه با روش متحرک و شاید دیگر روش ها به دست آوردن بهترین جایگاه دندانی و اصلاح ناهنجاری های فک و دندانی می باشد.

در طول دوره ی این درمان، مراقبت و رعایت بهداشت بیمار و همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی است. در صورت عدم رعایت بهداشت و موارد دیگر، پوسیدگی و آسیب های دندانی نمایان می شود.

در واقع ارتودنسی ثابت برای ناهنجاری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان  برای فک بالا، دو فک وغیره مورد استفاده قرار می گیرد.

البته باید بدانید که ارتودنسی دوفک برای بیمار به آسانی صورت نمی گیرد و در روزهای شروع درمان بیمار احساس ناراحتی در ناحیه دهانی پیدا می کند.

بهترین زمان برای ارتودنسی ثابت :

سلامت لثه ها و بافت های نگه دارنده دندانها مهم است . پس بهتر است که درمان های ارتودنسی در سن مشخصی انجام دهیم. البته با بالا رفتن سن کمی از سرعت حرکت دندانها کم می شود. بنابراین قبل از بلوغ ویزیت کرده تا بتوانید از رشد فک ها برای رفع ناهنجاری استفاده کنید. پس بهترین زمان برای شروع درمان ارتودنسی می تواند قبل از بلوغ باشد.

*مزایای ارتودنسی ثابت دندان :

1-رفع ناهنجاری های شدید:

از این روش در مواردی که ناهنجاری دهان و دندان شدیدتر است استفاده می شود.

2-رفع مشکلات حرکات دندانی:

از این روش می توان به درمان بیشتر ناهنجاری های حرکتی دندان مانند : چرخش، بیرون زدگی، فرو رفتگی، زاویه نامناسب دندان استفاده کرد .

3-جا به جایی چندین دندان:

با به کار انداختن نیرویی که از راه ارتودنسی ثابت به دندان ها ایجاد می شود دندان ها به صورت همزمان در سمت قرارگیری مناسب حرکت می کنند.

4-عدم بازگشت:

در این روش احتمال بازگشت دندان ها به حالت قبل کمتر می باشد.

*معایب ارتودنسی ثابت :

1-رعایت بهداشت دهان و دندان:

  به دلیل ثابت بودن قسمت های ارتودنسی، رعایت بهداشت به آسانی انجام نمی شود. در  صورت عدم راعایت باعث پوسیدگی و آسیب می شود.

2-تنظیم و جا به جایی:

برای تنظیم و جا به جایی براکت ها بیمار حتما باید به پزشک مراجعه شودچرا که خود بیمار نمی تواند براکت ها را جا به جا کند.

کوتاه کردن زمان درمان ارتودنسی ثابت :

1-مراقب کردن از براکت و جلوگیری از صدمه به آنها

2-دندانها و براکت را خوب تمیز کنید.

3-در زمان تعیین شده جلسات حتما به دکتر مراجعه کنید.

4-در صورت بروز مشکلی در براکت یا دندانها جتما با دندانپزشک تماس بگیرید.

5-برای استفاده از راه های درمان ارتودنسی ابتدا با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید.

برچسب ها :
ارتودنسی ثابت دندان،ارتودنسی ثابت چیست؟،فرق ارتودنسی ثابت با متحرک،دندانپزشکی در خیابان جهوری


تفاوت ارتودنسی ثابت با متحرک در چیست؟


پیمایش به بالا