دکتر مریم زندیه

علت ایجاد حساسیت پس از استفاده از براکت سرامیکی در ارتودنسی - جراحی دندان

براکت سرامیکی و کاربرد آن چیست؟

براکت سرامیکی چیست؟

در واقع از درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها استفاده می کنند که در این روش از براکت های فلزی کمک می گیرند. چون این براکت های فلزی طرفداران زیادی در بین افراد جوان نداشت .

برای همین از سازندگان این نوع براکت ها ، براکت هایی همرنگ دندان ها ساختند که کارایی همانند براکت های فلزی دارند ولی از سرامیک ساخته شده اند. امروزه بیشتر افراد ازجمله نوجوانان و جوانان از این نوع ارتودنسی استفاده می کنند.

جنس ارتودنسی سرامیکی :

اما در مورد ارتودنسی سرامیکی و مواد به کار رفته در این نوع براکت ها بیشتر از مواد کامپوزیتی و آلیاژهای سرامیکی طراحی و ساخته می شوند. این نوع از بریس های سرامیکی مثل بریس های فلزی می باشند.

تفارت آنها در این است که از براکت های شفاف یا به رنگ دندان استفاده می کنند. در واقع رنگ این براکت ها و حتی سیم های بکار رفته در این مجموعه شفاف می باشد.

مزایا استفاده از این ارتودنسی سرامیکی:

1-رنگ استفاده شده در این براکت ها با رنگ دندان ها یکسان است.

2-این نوع از بریس ها نیزدوام خوبی دارند.

3-امکان استفاده از سیم های هم رنگ دندان

4-عدم وجود رسوب پلاک ها روی مینای دندان در این نوع درمان

5-جدایی آسان این براکت سرامیکی از روی دندان ها

6-کوتاه بودن مدت زمان درمان نسبت به ارتودنسی نامرئی

7- تغییر رنگ بریس ها بسته به علاقه افراد

8-عدم تغییر رنگ ارتودنسی سرامیکی

عیب های این درمان براکت سرامیکی:

-این نوع از ارتودنسی هزینه بالاتری نسبت به ارتودنسی ثابت معمولی است.

-احتمال حساسیت لثه و این که در موقع مسواک زدن با مشکل مواجع می شوید.

- براکت فلزی 2 برابر ارتودنسی سرامیکی دوام دارد.

-در واقع مدت زمان ارتودنسی با براکت سرامیکی از براکت های فلزی کمی بیشتر است.

-امکان لکه برداشتن این نوع از بریس ها وجود دارد.

-می توان گفت که به راحتی شکسته شده هزینه جایگزینی یا تعمیر آن ها زیاد و طول دوره درمان را نیز بیشتر کند.

اجزای مختلف ارتودنسی سرامیکی :

*براکت ها: این نوع از براکت ها به دندان ها فرد می چسبد و در رنگ های سفید یا رنگ های زیبا که مورد علاقه بیمار از جمله کودکان است نصب می شود.

*سیم ارتودنسی: اما سیم ها در این درمان در طرفین دندان های بیمار منحنی بوده و همه براکت ها را به هم وصل کرده و برای صاف کردن دندان ها به آنها فشار وارد می کنند. این نوع سیم ها به رنگ های نقره ای، سفید یا مات وجود دارند تا با براکت هایی با رنگ روشن ترکیب بشوند.

*کش و الاستیک ارتودنسی: در این قسمت با کمک الاستیک ها که در رنگ های متنوع طراحی شده اند که  به ارتودنسی سرامیکی  رنگ خاصی می بخشید.

درمان با این نوع از ارتودنسی چه مدت به طول می کشد؟

طول دوره درمان ارتودنسی بسته به میزان نامنظمی و شلوغی دندان ها دارد.برای صاف و هماهنگ کردن دندان ها با ارتودنسی سرامیکی 6 تا 18 ماه و تا 36 ماه نیز این درمان  طول می کشد.

چگونه باید مناسب ترین براکت ارتودنسی را انتخاب کنیم؟

موقعی که می خواهید براکت ارتودنسی مناسب را برای دندان های خود انتخاب کنید . در شروع باید به میزان نا مرتبی و اختلالات دندانی و فکی دندان ها توجه کنیم که این کار توسط دندانپزشک صورت می گیرد. البته معیار زیبایی براکت ها در اکثر اوقات در آخرین مرحله برای انتخاب است. وجود هزینه درمان، تجهیزات لازم برای درمان ارتودنسی همه این موارد در انتخاب براکت تاثیر زیادی دارد.

علل های موثر بر هزینه ارتودنسی سرامیکی:

-براکت های سرامیکی به دلیل جنس موادی که در ساخت آن ها بکار می رود دارای هزینه های بالاتری می باشند.

-تاثیر رنگ براکت ها و ترکیب رنگ موجود در براکت های سرامیکی که بتواند آنها را با رنگ دندان های فرد به طور کامل مطابقت بدهند.

-زیاد بودن هزینه ارتودنسی سرامیکی به دلیل نامرئی بودن آن ها

-در این نوع درمان براکت های ارتودنسی سرامیکی لازمه دقت، ظرافت و مدت زمان بیشتری برای نصب بر روی دندان ها است. بنابراین یک متخصص ارتودنسی زمان بیشتری را برای نصب، تعمیر و معاینه های دوباره بیمار در نظر می گیرد.

دوام براکت های سرامیکی بیشتر است یا براکت های فلزی ؟

باید بدانید که براکت های ارتودنسی نسبت به براکت های فلزی دوام کم تر دارد، چرا فلز نسبت به سرامیک محکم‌ تر می باشد. این را بدانید که براکت های ‌سرامیکی بیشتر از براکت ‌های ‌فلزی شکسته می‌شوند.

ارتودنسی یکی از خدماتی است که در مطب دندانپزشکی خانم دکتر زندیه ارائه می شود. در این روش درمانی از سیم ، بند ، براکت ، هوک ، فنر مارپیچی ، باکال تیوب ، کش ارتودنسی ، هربست ، وسیع کننده کامل و غیره استفاده می کنند.

برچسب ها :
ارتودنسی سرامیکی،ارتودنسی سرامیکی چیست؟،براکت سرامیکی،هزینه ارتودنسی سرامیکی،مطب دندانپزشکی در خیابان جمهوری،دندانپزشکی در جمهوری،دندانپزشکی در خیابان ولیعصر،دندانپزشکی در خیابان انقلاب،مطب دندانپزشکی در خیابان انقلاب،دندانپزشکی در انقلاب


علت ایجاد حساسیت پس از استفاده از براکت سرامیکی در ارتودنسی


پیمایش به بالا