دکتر مریم زندیه

معایب ارتودنسی با دستگاه فانکشنال - جراحی دندان

ارتودنسی فانکشنال چیست؟

یکی دیگر از درمان های دندان و دهان این نوع از درمان با استفاده از یک سری دستگاه ثابت و متحرک است که برای درمان و اصلاح ناهنجاری های کلاس 2 و 3 اسکلتال یا اسکلتی- فکی در افراد و به خصوص در درمان دندان کودکان استفاده می گردد. در واقع استفاده از دستگاه های فانکشنال برای درمان و هدایت رشد فک ها است.

متاسفانه این بیماری به دلیل ناهنجاری فک بالا و پایین و هماهنگ نبودن آنها صورت می گیرد به این صورت که فک بالا یا به سمت جلو جرکت کرده یا فک پایین عقب رفته است و یا ترکیبی از این دو حالت در بیمار وجود آمده است.

به این نوع از ناهنجاری کلاس 2 و 3 گفته میشود که در آن فک پایین عقب تر از فک بالا یا  فک پایین جلوتر از فک بالا است .

دندانپزشکان برای درمان این بیماری با کمک این دستگاه ها که اغلب هم به صورت متحرک و هم به صورت ثابت هستند، این ایرادات را درمان کرده و فک ها را با هم هماهنگ می کند تا بیمار بتواند از مشکلات گفتاری، جویدن و ظاهری و زیبایی رهایی یافته و بهبود پیدا کند.

دستگاه فانکشنال دندان چگونه است؟

همانطور که گفتیم این دستگاه های ارتودنسی در دو نوع ثابت و متحرک موجود می­ باشند. البته استفاده از هریک از دو نوع دستگاه به وضعیت بیمار و تشخیص متخصص ارتودنسی بستگی دارد .

دستگاه نوع ثابت از قسمت هایی تشکیل شده که روی قوس های دهانی ثابت می شوند. ولی در دستگاه نوع متحرک که بیشتر استفاده می شود ساختاری پلاستیکی داشته و به وسیله خود فرد در دهان نصب و یا برداشته می شود.

انواع دستگاه فانکشنال ارتودنسی:

1-دستگاه هربست : این نوع از دستگاه هربست که ارتودنسی ثابت است وبه وسیله متخصصین برای درمان اوربایت شدید که جلوی رشد فک پایین فرد می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

2-فانکشنال متحرک بایونیتور : در واقع بایونیتور یک دستگاه متحرک است که به دلیل درست کردن و اصلاح اوربایت طراحی و ساخته شده است. این دستگاه سبب افزایش رشد فک پایین شده و بدین صورت مشکل اوربایت برطرف میشود.

3- دستگاه فانکشنال اکتیویتور : این روش در ارتودنسی متحرک فانکشنال، ریشه سازگاری بین فک بالا و پایین را در این بیماران که دچاربه این ناهنجاری هستند ترمیم می کند. این دستگاه در انواع گوناگونی مانند اکتیویتور H، اکتیویتور V، اکتیویتور کینتور و… وجود دارد.

4- فانکشنال متحرک با دستگاه فرانکل : این روش و بر عکس دستگاه هربست، یک دستگاه متحرک برای درمان ناهنجاری های فک است. در واقع فانکشنال دندان فرانکل سابقه فشار نیروهای عضلانی نامناسب را فراهم نموده که با تحریک رشد فک پایین، فضای خالی را برای رشد دندان های دائمی به وجود می آورد.

5-فانکشنال دندان تویین بلاک : این نوع از دستگاه فانکشنال برای کمک به بهبود فرایند رشد فک پایین و درست کردن ایراد اورجت دندان های بیماران مبتلا به این ناهنجاری استفاده می شود.

6- دستگاه فانکشنال مارا : دستگاه مارا یک وسیله ارتوپدی بوده که برای جلو آوردن فک افرادی است که دندان های جلوی فک بالایی آن ها خیلی جلوتر از دندان های جلویی فک پایین آنها قرار دارد.

از چه سنی از این دستگاه فانکشنال استفاده می کنند؟

جلو یا عقب بودن یکی از فک ها مشکل بزرگی برای کودکان در سنین پایین و البته در بزرگسالی هست. بهترین سن درمان 7 تا 8 سالگی است. ولی اگر ایراد عقب بودن فک پایین باشد دختر یا پسر بودن بهترین زمان درمان را مشخص می کند.

پس می توان گفت که بهترین سن درمان با دستگاه های فانکشنال برای دختران، سن 9 تا 10 سالگی و پسران سن درمان آنها 12 تا 13 سالگی به خاطر تغییرات رشد و مسائل بلوغ متفاوتی است.

مزیت استفاده از ارتودنسی فانکشنال :

مهمترین مزیت ار این دستگاه ثابت و کم شدن نیاز به همکاری بیمار در رابطه با گذاشتن مرتب دستگاه است. ولی باید گفت که رعایت بهداشت در این روش به دقت بیشتری نیاز هست. یکی از تفاوت های دستگاه فانکشنال متحرک نسبت به دستگاه های ثابت آسان بودن رعایت بهداشتی است.

-اصلاح ساختار صورت، صاف کردن فک، جابه جایی دندان ها، اصلاح حالت سر و گردن، و ماهیچه های همبند است.

-در صورت استفاده از این متحرک می توان در زمان ورزش یا نواختن آلات موسیقی آن را به راحتی از دهان خارج کرد.

-استفاده از ارتودنسی متحرک فانکشنال، با بزرگ تر شدن صورت بیمار تعادل بیشتری پیدا می کند.

-در این روش از ابزارهایی استفاده میشود که کمتر از براکت ها قابل مشاهده باشند.

-این نوع از ارتودنسی متحرک لبخندی گسترده تر ایجاد می کند و ظاهر نیمرخ صورت را بهبود می بخشد.

-نیاز به کشیدن دندان را کم کرده و این روش ثابت بهتری دارد.

-استفاده در سنین پایین 7 تا 8 سالگی.

-کم کردن اختلالات فکی و گیجگاهی .

مدت زمان به کار بردن ارتودنسی فانکشنال؟

مدت زمان استفاده از این روش نزدیک به یک سال (9تا 12 ) است. البته بسته به میزان و شدت مشکل، می تواند کمتر یا بیشتر از 1 سال هم طول بکشد.

چطور دستگاه های فانکشنال را تمیز می کنیم؟

توصیه می کنیم که حتما برای عمر بالای این دستگاه فانکشنال بهتر است که با خمیر دندان و مسواک آنها را تمیز کنید. بدین صورت که پلاک ها و غذاهای باقی مانده بر روی دستگاه به خوبی تمیز شوند.

هزینه دستگاه های فانکشنال چقدر است؟

بسته به اینکه از چه نوع دستگاهی (متحرک یا ثابت) برای درمان استفاده شده، هزینه این روش متغییر است. در واقع حالت بیمار ،شدت مشکل که نوع و طول درمان را تحت تاثیر قرار می دهد، درمان تک فک یا دو فک، نوع دستگاه فانکشنال بستگی دارد.

برای ارتباط با دندانپزشکی لطفا با شماره های زیر تماس بفرمایید.

021-66732544

021-66723942

موبایل: 09384488110

برچسب ها :
ارتودنسی فانکشنال،دستگاه فانکشنال دندان،ارتودنسی فانکشنال چیست،هزینه دستگاه های فانکشنال،مطب دندانپزشکی در خیابان جمهوری، دندانپزشکی در جمهوری، دندانپزشکی در خیابان ولیعصر، دندانپزشکی در خیابان انقلاب، مطب دندانپزشکی در خیابان انقلاب، دندانپزشکی در انقلاب، دندانپزشکی در خیابان امیر اکرم، دندانپزشکی در محدوده چهارراه ولیعصر، دندانپزشکی در محدوده میدان ولیعصر،مطب دندانپزشکی در محدوده چهارراه ولیعصر، دندانپزشکی در محدوده فردوسی،مطب دندانپزشکی در محدوده فردوسی،دندانپزشکی در محدوده خیابان استانبول،مطب دندانپزشکی در محدوده خیابان استانبول


معایب ارتودنسی با دستگاه فانکشنال


پیمایش به بالا