دکتر مریم زندیه

ارزان ترین دندانپزشکی زیبایی در تهران - زیبایی دندان

رویش دندان در انسان

یکی از قسمت های بدن که از اهمیت زیادی برخوردار است دندان ها می باشد. این بخش از مهمترین و سخت‌‌ترین فرم را در فک انسان و بیشتر جانوران مهره‌دار به عهده دارد. مهمترین عملکرد دندان ، تکه تکه و آسیاب کردن غذا‌ها می‌باشد.

البته باید گفت که این دندان ها در همه انسان ها نقش بسیار مهمی در تکلم و ادای صحیح کلمات دارد . هر فرد در طول عمر زندگی خود دارای دو سری دندان می‌شود: دندان های شیری و دندان های دایمی.

آغاز رشد دندان :

شروع روند رشد دندان در انسان شامل مراحل گوناگونی است درواقع دندان ها قبل از تولد و  زمانی که جنین 6 ماه دارد رشد خود را شروع می کنند.

ولی این قسمت در زیر پوست لثه قرار گرفته وبیرون نمی آید . البته  استثنائی نیز وجود دارد که نوزاد حین تولد دندان داشته و دندان هایش از زیر لثه سر بیرون آورده است.

اکنون رشد دندان ها بعد از تولد ادامه یافته و می توان در هفت ماهگی اولین دندان های فرد را که از لثه بیرون آمده مشاهده کرد . بنابراین مراحل رشد و رویش دندان ها تا 12 سالگی یعنی زمانی که همه دندان های دائمی در دهان بیرون آورده باشند ادامه پیدا میکند .

یکی از انواع دندان ها که به آن دندان عقل می گویند کمی دیرتر بیرون آمده وامکان دارد  این دندان ها در لثه بمانند که به آن نهفتگی دندان عقل می گویند. این نهفتگی دندان می تواند برای دیگر دندان ها نیز اتفاق بیفتد .

یک دندان از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

1-مینای دندان :

اولین قسمت مینای دندان که بخش خارجی و سخت دندان بوده که از بیشترین شکل معدنی در بین قسمت های مختلف بدن برخوردار می باشد.اگر به طور صحیح از دندان ها مراقبت نشود، مینای دندان می‌تواند به مرور زمان دچار پوسیدگی و کرم‌خوردگی شود.

2-عاج دندان :

قسمت بعدی لایه‌ای است که زیر مینای دندان قرار دارد. در صورتی که پوسیدگی به مینای دندان برسد این در مرحله بعد به عاج دندان رسیده و به آن صدمه می زند . در قسمت عاج دندان میلیون‌ها لوله ریز قرار دارد که به‌طور مستقیم به پالپ دندان وصل می باشد.

3-پالپ :

این بخش از دندان از بافت نرم ساخته شده و در مرکز انواع دندان ها قرار دارد. در واقع در این بخش پالپ از اعصاب دندان و رگ‌های خونی تشکیل شده است که اگر پوسیدگی دندان به بخش پالپ برسد احساس درد و ناراحتی در این قسمت ایجاد می شود که برای درمان به عصب‌کشی نیاز پیدا می کند.

4-سمنتوم :

حالا در این قسمت سمنتوم که یک لایه پوششی بر روی ریشه‌های دندان بوده و فرم شبیه به مینای دندان ولی نرم‌تر از آن می باشد. این بخش به پایداری ریشه دندان با متصل شدن ریشه به استخوان فک از راه فیبرهای پیوندی کمک می‌کند.

5-ریشه‌ها :

این ریشه های دندان موقعیت دندان ها را در استخوان فک مستحکم می‌کند. به این صورت دندان می‌تواند در برابر نیروی حاصل از گاز گرفتن و جویدن روزمره غذا مقاومت کافی داشته باشند. یکی از مشکلاتی مربوط به ریشه‌های دندان ، ابتلا به بیماری‌های دندان و لثه است.

6-کانال‌های ریشه و پالپ :

قسمت آخر کانال‌های ریشه و پالپ هستند که در درون دندان قرار می گیرند. در بیشتر موارد دندان‌های قدامی یک کانال ریشه دارند. اما دندان‌های آسیابی کوچک و دندان‌های آسیابی بزرگ امکان دارد که دو یا سه کانال ریشه داشته باشند.

این قسمت مهم در دندان به شدت حساس بوده و مسئولیت خون‌رسانی و تامین مواد لازم برای زنده نگه داشتن  دندان را بر عهده دارند.

فرآیند رویش دندان ها:

*دندان های شیری

*دندان های دائمی

شکل دندان ها در انسان:

*دندان های پیشین

*دندان های نیش

*دندان های آسیا

*دندان های عقل

1-دندان  شیری

بعد از تولد اولین دندان ، دندان شیری است که سر از لثه بیرون آورده و بیرون آمدن آنها از 6 ماهگی به بعد صورت می گیرد . این دندان های شیری بعد از 7 تا 12 سال می افتند.

حالا رشد این دندان ها تا 2 الی 3 سالگی رخ میدهد و پس از آن  همه کورکان دارای 20 دندان شیری می شوند، که  10 تا از این دندان ها درآرواره بالا و پایین قرار می گیرند.

البته در آرواره ها ی بالا و پایین دو دندان پیشین، یک دندان نیش، دو دندان آسیاب کوچک قرار گرفته است.

2-دندان های پیشین

در فک هر فرد در قسمت جلویی چهار دندان با لبه های برنده در می آید که وظیفه ی اصلی آن بریدن غذا می باشد. به این دندان ها ، دندان های پیشین گفته می شود.  دندان های پیشین دارای یک کانال هستند.

3-دندان های نیش

بعد از آن در کنار دندان های پیشین 2 دندان مجموع 8 دندان در دهان قرار دارد. که لبه های آنها تیزی بوده  که به آنها دندان های نیش گفته می شود. این دندان های نیز همانند دندان پیشین نقش مهم بریدن غذا را برعهده داشته و خیلی قوی­تر هستند.

3-دندان های آسیای کوچک (پرمولر)

اما در فاصله بین دندان آسیا بزرگ و نیش به وسیله دندان آسیایی کوچک پر شده است که به آن دندان پر مولر نیز می گویند. حالا وظیفه این دندان ها له کردن غذا بوده و این دندان ها دارای دو کانال می باشند.

4-دندان های آسیاب بزرگ

این نوع از دندان ها که سه دندان آخر در طرفین فک های بالا و پایین هستند دندان های آسیاب بزرگ بوده که تعداد آنها روی هم ‌به 12 عدد بوده که به ترتیب آسیاب اول، دوم و سوم نام دارند. اولین دندان های آسیاب اول در کنار دومین دندان آسیاب کوچک قرار  گرفته و به دندان های آسیاب شش سالگی هم می گویند.

5-دندان های عقل

می توان آخرین این دندان ها را دندان های عقل و یا دائمی دانست که بیشتر در بین سن های 16 تا 20 سالگی از لثه خارج می شود . دندان های عقل همان دندان مولر سوم بوده و بیتر 3 تا 4 کانال دارند .

در بعضی از افراد این دندان ها رشد نکرده و در فک نهفته باقی میماند و اگر درد بگیرد و باعث آسیب به دیگر دندان ها شده که باید آن را جراحی کرد. دندان های آسیاب بزرگ، دندان های درشتی می باشند که سطح آنها پهن بوده و برای آسیاب کردن و جویدن غذا کاربرد دارند.

این نوع از دندان های آسیاب های بزرگ در واقع بر روی فک بالایی، ریشه‌های مجزا داشته ولی در فک پایینی، دو ریشه‌ای دارند.

بنابراین مراقبت صحیح و مناسب از بهداشت دهان و دندان از راه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم یک راه ساده برای مراقبت از موقعیت دهان و دندان می‌باشد.

البته افراد مختلف می‌توانند از راه های تمیز کردن حرفه‌ای دندان مانند جرم‌گیری برای کمک به از بین بردن پلاک و جرم دندان و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه استفاده کنند.

پس نتیجه می گیریم که :

 

در حقیقت وجود 32 دندان برای نیش زدن و آسیاب کردن مواد غذایی لازم است. دندان ها به غیر از خوردن به شما در صحبت کردن صحیح و شفاف کمک می کند. پس شما باید از آنها مراقبت کنید.

استفاده مرتب از نخ ومسواک زدن و هر شش ماه یکبار با مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن دندان های به صورت حرفه ای می توانید دندان های سالمی داشته باشید . روش های مراقبت دندان ، مسواک زدن مناسب و انتخاب خمیر دندان خوب در این امر می تواند به شما کمک کند.

برای ارتباط با دندانپزشکی لطفا با شماره های زیر تماس بفرمایید.

021-66732544

021-66723942

موبایل: 09384488110

برچسب ها :
دندانپزشک زیبائی،بهترین دندانپزشک زیبائی، دندانپزشک محدوده ولی عصر،دندانپزشک برای زیبائی،دندانپزشکی در محدوده چهارراه ولیعصر، دندانپزشکی در محدوده میدان ولیعصر،مطب دندانپزشکی در محدوده چهارراه ولیعصر، دندانپزشکی در محدوده فردوسی،مطب دندانپزشکی در محدوده فردوسی،دندانپزشکی در محدوده خیابان استانبول،مطب دندانپزشکی در محدوده خیابان استانبول


ارزان ترین دندانپزشکی زیبایی در تهران


پیمایش به بالا