دکتر مریم زندیه

کاربرد پروتزهای دندانی در زیبایی دندان - جراحی دندان

طرح لبخند با پروتزهای دندانی

پروتزهای دندانی چیست؟

زیبایی و سلامت دهان و دندان و اصلاح طرح لبخند را این روش یعنی پروتزهای دندانی بر عهده دارند. از وظایف این روش درمانی : اصلاح عیب های داخل دهان از جمله فقدان یک دندان یا بخشی از آن و یا از دست رفتن بافت ها دهان مانند فک و کام می باشد. متصل کردن پروتزهای دندان با هم متفاوت است.

ترکیب پروتزهای دندان :

پروتزهای دندان دارای ترکیب آکریل و آلیاژ فلزی که بیشتر قسمت آن از کرم و کبالت ساخته شده است. می شود. این پروتز ها به دلیل فلزی بودن گیره ها در دهان زیاد نا خوشایند نمی باشند به همین علت ازپروتز دندان پارسیل طراحی شده می شود که بخش فلزی آن به رنگ دندان می باشد.

مزایای مهم پروتزدندان شامل :

نگهداری مناسب از دهان و دندان ها

محافظت از دندان های مصنوعی

کم کردن تجزیه استخوان فک

بالا رفتن کیفیت زندگی بیماران

زیبایی بخشیدن به دندان و صورت

انواع پروتزهای دندان :

پروتزهای دندانی به 3 دسته : پروتز دندان ثابت، پروتز دندان متحرک و ایمپلنت تقسیم بندی می شوند که هر یک متفاوت می باشد.

1-پروتز دندان ثابت

پروتزهای ثابت با نام روکش دندان شناخته شده اند. بنابراین بعد از قرارگیری این روکش های ثابت در داخل  دهان هیچ فرقی با دندان های طبیعی ندارد.

پروتزهای دندان ثابت خود به چند نوع هستند که عبارتند از:

-روکش تک واحدی دندان 

این روش درمانی زمانی استفاده می شود که دندان نیاز به روکش دارد که ساختار دندان ضعیف شده و برای محافظت از دندان ها از روکش استفاده می شود . البته برخی اوقات برای زیبایی دندان نیز از روکش استفاده می کنند .

-بریج دندان

این روکش دندانی برای افرادی که یک یا تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند و یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دارند . در واقع با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان یک پل ، مابین دندانهای پایه می سازند تا بخش خالی از دندان پر شده و فرد بتواند توانایی جویدن غذا را داشته باشد .

2-پروتز دندانی متحرک

در برخی از مواقع برای جایگزینی دندان های از دست رفته نمی توان از پروتزهای ثابت استفاده کرد بنابراین در اینجا این پروتز دندان متحرک مورد استفاده قرار می گیرند ،می توانید پروتز دندان متحرک به راحتی در درون دهان قرار داده و یا آن را بردارید .

*پروتز دندان متحرک خود در سه نوع مختلف وجود دارند.

-پروتز دندانی پارسیل

در این روش از پروتز دندانی ، یک پایه پلاستیکی روی دندان قرار گرفته و به وسیله نگهدارنده های فلزی در دهان ثابت می شوند. دراینروش بعد از قالب گیری فضای خالی لثه و فرایند مختلف لابراتواری با استفاده از پایه پلاستیکی و نگهدارنده های فلزی در فضای خالی دهان قرار می گیرد.

انواع گوناگون پروتز دندان پارسیل عبارتند از:

پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ) : به صورت موقت از این درمان استفاده می شود.

پروتزهای کرم کبالت : پروتزهای کرم کبالت از انواع پروتز دندان پارسیل می باشند که به برای درمان کسانی که در عقب دهان دندانی برای قرار دادن پایه برای پروتز ثابت ندارند و یا کسانی که نمیخواهند از پروتز دندان ثابت استفاده کنند نصب می شود.

مدت دوام پروتز دندان:

در شروع قرار دادن این پروتز دندان کمی طول می کشد تا بیمار به آن عادت کند. احتمال دارد که پروتز به علت التهاب بافتی درون دهان در جای مناسب خود ثابت نشده باشد و باعث ناراحتی برای بیمار شود که در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا پروتز دندان را تنظیم کند و برای عمر بالایی پروتز، رعایت بهداشت ضروری است .

پروتز دندان چگونه ساخته می‌شود؟

در واقع ساخت و آماده کردن دندان مصنوعی چند هفته طول میکشد و شما باید چندین جلسه برای اینکار به مطب دنداپزشک یا متخصص پروتز دندان مراجعه بکنید.

روند آماده سازی پروتز دندان چند مرحله دارد:

1-در ابتدا دنداپزشک ارزیابی کاملی از فک های بالا و پایین شما انجام می دهد . بعد از آن  موقعیت فک ها، هماهنگی و مقدار فاصله ما بین آن ها را اندازه گیری کرده و بعد به نوعی قالبگیری می کند.

2-در قسمت بعدی بر اساس قالب های گرفته شده از لثه ها و فک ها، با کمک مواد خاصی  که حالت موم مانند دارند شکل پذیری همانند پلاستیک، پروتزهای دندانی را می سازند.

3-اکنون پروتزهای آماده را در دهان جای گذاری و نصب می کند.

4-حالا دنداپزشک تنظیمات لازم را برای راحتی و آسایش بهتر انجام میدهد.

چطور از پروتزهای دندان مراقبت کنیم؟

-استفاده دوبارمسواک در روزبرای پروتز دندان متحرک

-در روزهای اول قرار دان پروتز دندان در زمان خواب نیز ضروری است .

-مراقبت از افتادن پروتز دندان در حین تمیز کردن آن

-رعایت بهداشت سطح خارجی پروتزبا استفاده از مسواک های خاص دندان

-تمیز کردن دهان و لثه ومخاط درونی دهان

-گذاشتن دندان مصنوعی یا پروتز متحرک به مدت 8 ساعت ، هفته ای یک بار درون  یک محلول ضدعفونی کننده

- در زمان استفاده نکردن از پروتز دندان در یک ظرف آب نمک

-درجین حمام کردن پروتز را درون یک محلول تمیز کننده قرار بدهید.

محلول تمیز کننده پروتز : یک قاشق چای خوری سرکه یا محلول سفید کننده خانگی (وایتکس ) و یک لیوان آب و شتشوی آن پس از بیرون آمدن از حمام و استفاده از محلول تمیز کننده

-تمیز کردن دندان پروتز بعد از خوردن غذاهای با مواد رنگی

هزینه پروتزدندان:

هزینه پروتز دندان به نوع لابراتوار سازنده و هزینه های مطب و یا کلینیک دندانپزشکی داشته و البته متغیر است. بنابراین بعد از مراجعه و مشورت با پزشک و نوع پروتز می توانید هزینه آن را از دندانپزشک سوال کنید.

برای ارتباط با دندانپزشکی لطفا با شماره های زیر تماس بفرمایید.

021-66732544

021-66723942

موبایل: 09384488110

 

برچسب ها :
کاربرد پروتزهای دندانی،پروتزهای دندانی چیست،انواع پروتزهای دندانی،هزینه پروتزهای دندانی،مطب دندانپزشکی در خیابان جمهوری،دندانپزشکی در جمهوری،دندانپزشکی در خیابان ولیعصر، دندانپزشکی در خیابان انقلاب،مطب دندانپزشکی در خیابان انقلاب،دندانپزشکی در انقلاب،دندانپزشک زیبائی،دندانپزشکی محدوده ولیعصر،دندانپزشکی در ولیعصر،دندانپزشک زیبائی در تهران،دندانپزشک ماهر در تهران،بهترین دندانپزشک تهران


کاربرد پروتزهای دندانی در زیبایی دندان


پیمایش به بالا