دکتر مریم زندیه

نحوه مراقبت از بریج دندان - زیبایی دندان

آشنایی کامل با بریج دندان ( مزایا ، معایب ، مدت عمر، هزینه)

بریج دندان چیست؟

بریج دندان یکی از روش‌های ترمیمی دندان ها می باشد بدین صورت که اگر یک دندان به هر دلیلی شکسته و یا کشیده شده باشد و در طرف آن دو دندان وجود داشته باشد از آن دو دندان به عنوان پایه استفاده می کنند تا وسط آن را پر کنند .

جنس بریج دندان :

به این روش بریچ دندان یا پل دندان گفته می شود. بعد ازآماده شدن بریج که از جنس طلا، آلیاژ، چینی و یا ترکیبی از این مواد درست شده است آن را برروی قسمت مربوط وصل می کنند. در واقع بریج درمانی برای بی دندانی است.
پس اگر یک یا چند دندان خود را کشیده و یا از دست داده باشید این روش مانند یک پل  می‌تواند شکاف را با یک یا چند دندان مصنوعی پرکند. این پل دندان از تاج‌های هر دو طرف دندان کشیده شده یا دندان‌های پشتیبان پونتیک ساخته می‌شود و در جای خود ثابت می‌شوند.

چهار نوع از بریج یا پل دندانی ساخته می شود:

1-پل ثابت سنتی : این پل که دارای دو یا چند تاج و یک یا چند دندان فیلر می باشد همگی به هم متصل هستند. در حقیقت تاج‌ها این پل ها را در جای خود نگه می‌دارند. در روش سنتی از فلز، پرسلن متصل به فلز یا سرامیک برای ساختن پل های ثابت استفاده می کنند.

2-پل کانتیلور : اما در این روش پونتیک فقط به یک دندان اباتمنت وصل می گردد. این نوع پل برای افرادی که فقط در یک طرف شکاف دارای دندان هستند مناسب ترین گزینه است.

3-پل دندان مریلند : نام دیگر این روش پل پیوند شده با رزین است که اگر دندان‌های جلوی از دست رفته باشد از این نوع پل‌ها استفاده می کنند. جنس این نوع پل ساخته شده از پرسلن متصل شده به دندان‌های فلزی یا سرامیکی می باشد و به وسیله یک فریم پشتیبانی می‌گردد. در واقع بال‌ها یا وینگ‌ها در هر جهت پل به دندان‌های شما متصل می‌شوند.

4-پل پشتیبانی شده با ایمپلنت : این روش مانند پل ثابت سنتی است ولی به جای اینکه در جای دندان ثابت و فیکس بشود به وسیله ایمپلنت‌ها در جای خود نگه داشته می‌شوند.

فرایند روش بریج دندان:

ابتدا از دندان های قالبگیری می شود. در اینجا دندانپزشک ماده ای خمیری شکل که خواص شکل پذیری را دارد بر روی ناحیه دندان خالی قرار می دهد تا بتواند فرم و قالب از آنجا بگیرد.

پس از آن دندانهایی که به عنوان پایه برای پل مورد استفاده قرار می گیرد تا اندازه ی برای نصب شدن این روکش ها به تراش احتیاج دارند. بنابراین تراش بر روی این دندان ها به صورتی که نسبت به دندان طبیعی شباهت داشته باشند انجام می شود و سپس از دندان های تراشیده شده نیز قالب گیری می شود.

بعداز آماده کردن این بریج ها آن ها را بر روی دندان ها قرار می دهند و حال اگر فضای خالی را به خوبی پر کرده باشند ، قالب ها را با استفاده از چسب بر روی دندان های می چسبانند.

مزایای استفاده از بریج یا پل دندانی:

-طرحی زیبا به لبخند شما می دهد.

-روند جویدن غذا ها را برای شما راحت تر می کند.

-بهبود گفتار و تلفظ درست کلمات را بهتر می کند.

-شکل و فرم صورت را حفظ میکند.

- نیروی کافی را در دندان ها و فک ها را بهبود می بخشد.

-جلوی حرکت دندان ها و کج و ناصاف شدن آن ها می گیرد.

معایب بریج‌دندان :

-مهمترین عیب پل های دندانی این است که دندانپزشک مجبور است مینای دندان را تراش بدهد که این کار غیرقابل بازگشت می باشد. زیرا مینای دندان یکی از قسمت های دهان است که رشد نیمکند .

-در برخی از انواع بریج‌ دندان وقتی که دندان های آماده شده را به دندان های مجاور وصل می کنیم این دندان ها به استخوان فک نمی رسند. پس با ضربه ی شدید ممکن است که باعث شکسته شدن دندان های مصنوعی و دندان های طبیعی شوند.

مدت عمر پل دندانی:

پل‌های دندان می‌توان حداقل 5 تا 7 سال دوام داشته باشند. البته با رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیزکاری‌های منظم و مرتب شاید بیش از 10 سال نیز دوام پیدا کند.

مراقبت از پل دندانی:

1-باید دو بار در روز مسواک زده و روزانه نخ دندان بکشید. شما باید از نوع خاصی از نخ دندان به نام تریدر استفاده کنید تا این نخ بتوانید بین پل و لثه‌ی دهان حرکت کند.

2-مراجعه‌ی منظم به یک دندانپزشک می‌تواند در صورت ایجاد مشکل در مراحل اولیه کمک کند.

3-یک رژیم غذایی با خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و فیبر می تواند به سلامت آنها کمک کند و غذاهای جویدنی مانند برخی از انواع گوشت‌ها را باید کمتر کرد.

هزینه بریج دندانی چقدر است؟

در حقیقت عوامل زیادی میتوانند بر روی قیمت بریج دندان تاثیر بگذارند مانند: تعداد دندان هایی که از دست داده اید یا کشیده اید ، نوع مواد بکار رفته برای تهیه بریج ها ، میزان پیچیدگی در نصب بریج ها ، درمان و ترمیم های اضافی در زمان پل گذاری و دست مزد دندانپزشکی و...

برای ارتباط با دندانپزشکی لطفا با شماره های زیر تماس بفرمایید.

021-66732544

021-66723942

موبایل: 09384488110

برچسب ها :
انواع بریج دندان،بریج دندان چیست؟،زیبایی با بریج دندان،پل دندانی چیست،هزینه بریج دندانی،دندانپزشکی در خیابان ولیعصر،دندانپزشکی در خیابان انقلاب،مطب دندانپزشکی در خیابان انقلاب،دندانپزشکی در انقلاب،دندانپزشکی در خیابان امیر اکرم


نحوه مراقبت از بریج دندان


پیمایش به بالا