دکتر مریم زندیه

زیبایی با بروساژ دندان - زیبایی دندان

زیبایی با بروساژ دندان و کاربرد آن چیست؟

زیبایی با بروساژ دندان چیست؟

به مرور زمان و مسواک زدن نامرتب و خوردن مواد غذایی که دارای رنگ می باشد باعث ایجاد پلاک‌های میکروبی برروی دندان می شود که به رنگ زرد یا سفید بوده و با املاح بزاقی بر سطح دندان‌ها می‌چسبند و جرم دندان را به وجود می آوردند.

البته متاسفانه این جرم دندان با مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان از بین نمی‌رود. برای از بین بردن این مشکل دندان، باید جرم‌ گیری انجام بشود. در حقیقت این جرم‌گیری به دو صورت دستی و یا با استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک در دندانپزشکی ها انجام می‌شود.

بروساژ دندان چیست؟

در مطب دندانپزشک با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر خاص و نصب برس کوچکی روی یک وسیله مشخص و چرخشی شروع به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند که این عمل پس از جرمگیری و برای سطح صیقلی روی دندان انجام شده و البته برای حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بعد برای از بین بردن این پلاکهای باید بروساژ دندان انجام بشود که در مدت این روند پلاکها و رسوباتی که در بین دندان و لثه ها به وجود آمده از بین می‌رود که این کار موجب روشنتر شدن لثه و دندان می‌شود.

جرمگیری دندان چیست؟

در حقیقت زمانی که روی دندان ها با جرم به دلیل عوامل گوناگون پوشانده می شود، برای لکه برداری از این روش استفاده می کنند .جرمگیری دندان لکه‌های سطحی روی دندان‌ها را برطرف می‌کند و آن‌ها را براق و صاف می‌کند.

عوارض جرم دندان :

1-بوی بد دهان:

یکی از مشکلاتی که این باکتری ها در جرم دندان برای بیمار به وجود می آورد تولید گاز سولفید هیدروژن است که این گاز موجب بوی بدی در دهان می شود.

2-پوسیدگی دندان ها:

زمانی که باکتری ها ی موجود در جرم دندان اسید تولید می کند به راحتی می تواند موجب پوسیدگی دندان ها میشود. در واقع این پوسیدگی دندان در ابتدا سطحی بوده ولی به مرور زمان گسترده شده و به بخش های زیرین دندان وارد می شوند. بعد از مدتی دندان احتیاج به پر کردن و یا عصب کشی دارد.

3-بیماری های لثه :

در صورتی که جرم روی دندان ها در مدت زمان بیشتری باقی بماند، احتمال بروز بیماری های لثه به شدت افزایش می یابند.

5-خونریزی لثه:

هنگامی که جرم روی دندان ایجاد می شود سبب التهاب و تحریک لثه شده که حتی در زمان مسواک زدن نیز، باعث خونریزی لثه ها می شوند.

3-پوسیدگی ریشه دندان:

بعد از ایجاد این جرم های دندانی که در زیر لثه و روی ریشه دندان جمع می شوند می تواند باعث عصب کشی و یا درمان های دیگر می شود.

6-التهاب و عفونت لثه:

در داخل جرم دندان اسید وجود دارد که باکترها آن را درست می کنند که موجب حل شدن فیبر لثه و الیاف کلاژن لثه می شود که می تواند شل شدن و التهاب لثه در پی داشته باشد.

7-تحلیل لثه :

 وقتی روی دندان چنین مشکلی ایجاد می شود لثه بیمار دچار ضعف و تجزیه شده و برای درمان باید پیوند لثه انجام داد.

8-تحلیل استخوان:

در صورتی که بیماری های لثه و عفونت های لثه رخ بدهد استخوان نیز تضعیف شده که برای درمان باید پیوند استخوان انجام بشود.

9-بروز بیماری های قلبی و عروقی :

می دانستید در موقع خوردن غذا امکان دارد که این باکترها وارد رگ های خونی شده و از راه  رگ ها به تمام قسمت های بدن منتقل شود. این امر می تواند باعث : آنژین ، حمله قلبی، سکته مغزی و آرترواسکلروزیس شود.

فایده بروساژ دندان:

1-جلوگیری از بروز بیماری های لثه

2-رفع بوی بد دهان

3-سفیدتر کردن دندان ها

4-افزایش سلامت کلی بدن

5-جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

6-جلوگیری از درمان های پیچیده و هزینه های بیشتر

بروساژ دندان درد دارد؟

پروسه ی بروساژ یا همان جرم گیری دندان بدین صورت است که این کار به کمک براش هایی با سر نرم انجام می گردد که این براش های چرخان و برقی، به جرم ها ضربه وارد کرده و موجب کنده شدن آن ها می گردد. در کنار اینها آبی که از دستگاه با فشار خارج می گردد سبب شست و شو و خنک کردن دندان می شود. پس این عمل هیچ درد و یا احتیاج به زدن بی حسی ندارد.

روش های جرم گیری یا بروساژ دندان:

برای عمل جرم گیری دندان روشهای وجود دارد که این روش ها به سه دسته تقسیم می شوند :

1- جرم گیری در کلینیک دندان پزشکی:

در این روش دندانپزشک با کمک محلول های خاص و براش های چرخشی، بروساژ دندان را انجام می دهد. البته در این روش از یک محلول همچون 35 درصد پراکسید غلیظ  استفاده می کند. با این عمل دندان های حدود 12 الی 16 درجه روشن تر می شوند.

2- جرمگیری در خانه با کمک ژل ها :

شما در ابتدا به دندانپزشک مراجعه کرده و او برای شما یک سری ژل که حاوی پراکسید غلیظ است را تجویز میکند. شما باید این ژل را هر شب به مدت چهار ساعت بر روی دندان ها قرار بدهید و بعد آبکشی کنید. این کار را باید به مدت دو هفته انجام بدهید.

3- بروساژ یا جرم گیری به کمک خمیر دندان ها:

می توانید با خرید یک عدد خمیر دندان قوی که بازار است و با کمک مسواک این نوع خمیر دندان را بر روی دندان ها زده و این کار آنها چند درجه روشن تر می کند.

 

هزینه جرم گیری یا بروساژ دندان:

برای جرم گیری دندان عوامل زیادی وجود دارد که در قیمت آن تاثیر می گذارد که شامل : هزینه های تصویر برداری، تخصص و تجربه دندانپزشک ، هزینه هایی جرم گیری عمیق دندان ، ترمیم دندان ها است.

 

برچسب ها :
جرمگیری دندان | بروساژ دندان | جرمگیری دندان چیست؟| قیمت جرمگیری دندان | بروساژ دندان چیست؟


زیبایی با بروساژ دندان


پیمایش به بالا