دکتر مریم زندیه

پست و کور دندان - جراحی دندان

پست و کور دندان چیست و کاربرد آن چگونه است؟

پست و کور دندان چیست؟

این روکش پست و کور یا کلاهک که به صورت میله، یکی دیگر از روش­‌های ترمیم دندان بوده که در دندانپزشکان آن را برای بیماران انجام می‌­دهند. اگر بعد از عصب­ کشی تاج دندان به اندازه زیادی از بین رفته باشد، از روکشی به نام پست و کور دندان جهت ترمیم دندان استفاده میکند.

پست چیست؟

اما در مورد پست که خود به نوعی گیره است که داخل ریشه قرار می گیرد که همانند پین های کوچکی هستندکه در انواع مختلف ساخته شده اند که در داخل ریشه دندان که عصب کشی شده کار گذاشته که جای مناسب برای تاج دندان وجود ندارد دندانپزشکان از این گیره استفاده می کنند که برای ساخت دوباره تاج استفاده و بعد یک روکش روی دندان قرار می گیرد، البته دندانپزشک می تواند از این روش برای بازسازی تاج از دست رفته را استفاده کند.

پس عمل پست و کور دندان به عنوان یک راه عالی برای جایگزین کردن تاج، پیشگیری از شکستن دندان، و اطمینان از اینکه تاج در جای خود محکم باشد استفاده می کنند.

کور چیست ؟

دومی روش ترمیم دندان در زمانی که دندان ها دچار ترک ‌خوردگی، پوسیدگی بیشتردندان و جدا شدن قسمت های پرشده ی دندان و یا ایجاد سوراخ برای رسیدن به پالپ، قسمت های زیادی از شکل دندان از بین می‌رود. بنابراین از کور بیلداپ استفاده می‌کنند تا دندان را ترمیم کنند.

در واقع این روش کور بیلداپ به عملی گفته می گردد که در آن دندان‌پزشک فرم از بین رفته دندان را با یکی از مواد ترمیمی مناسب پر و بازسازی می کند تا دندان آماده روکش بشود.

جنس این پست و کور دندان :

در تهیه و ساخت پست و کور دندان بیشتر از فلزاتی مانند تیتانیوم، استیل و یا فلزات ریختگی استفاده میکند. اما امروزه برای قرار دادن پست در ریشه دندان و درمان پست و کور دندان از انواع غیر فلزی استفاده می­شود.

مراحل ساخت پست و کور :

1-در ابتدا از ریشه دندان یک قالب تهیه کرده و به لابراتوار دندانپزشکی می فرستند تا وسیله ی پست ( post ) توسط لابراتوار ساخته بشود .

2-در نوبت بعدی این قسمت آماده یعنی پست به درون ریشه دندان چسبانده می شود و بعد از آن تاج آماده شده که به آن کور ( core ) می گویند برروی دندان فرد چسبانده می شود، و به این صورت قالبگیری  و روکش تهیه می شود .

انواع پست و کور دندان:

1-پست و کور ریختگی یا پیش­ ساخته

2-پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی

3-پست تیتانیوم و کور کامپوزیتی

4-پست استنلس استیل پیشنهادی و کور کامپوزیتی

چرا از انواع غیر فلزی پست و کور دندان استفاده می کنند؟

برای اینکه این پست و کورهای غیر فلزی انعطاف­پذیری بالایی داشته، در برابر فشارهایی که به دندان وارد می­شود مقاوم­ت بیتری دارند، و دوام ریشه را در مقابل فشارها بالا می برد.

البته رنگ پست­ های غیرفلزی بعد از تهیه پست و کور دندان و قرار دادن آنها در ریشه دندان شفاف و سفید است، و از نظر زیبایی نسبت به پست فلزی بهتر می باشد .

عیوب پست و کور دندان به صورت زیر است:

-آماده سازی محلی برای جایگذاری پست یا میله و خطر سوراخ شدن ساختارها در آن وجود دارد.

-بودن میله در ریشه دندان می تواند سبب شکستن آن بشود و عصب کشی دوباره دندان خیلی سخت تر است.

-قرار دادن پست و کور دندان به صورت تهاجمی بوده و لازم  به برداشتن بسیاری از بافتهای سالم دندان است.

هزینه پست و کور دندان:

در واقع صرف نظر از عوامل مشخص در معین کردن قیمت پست و روکش دندان و دیگر درمان­های دندانپزشکی عواملی مانند جنس مواد و نوع آن نیز در قیمت پست و روکش دندان تاثیر زیادی دارد .در حقیقت قیمت پست دندان و روکش دندان تقریبا در حدود هزینه عصب­ کشی است.

 

برچسب ها :
پست و کور دندان | روکش پست و کور دندان | پست و کور دندان چیست؟ | عیوب پست و کور


پست و کور دندان


پیمایش به بالا