دکتر مریم زندیه

ساییدگی دندان - جراحی دندان

ساییدگی دندان و انواع آن کدامند؟

ساییدگی دندان چیست؟

یکی دیگر مشکلاتی که برای دندان پیش می آید سایش یا ساییدگی دندان است که البته به آن دندان قروچه هم می گویند .این ساییدگی دندان به این صورت است که بافت دندان از طریق راه های دیگری از بین می روند .

در حقیقت هرچه سن افراد بیشتر می‌شود در واقع سایش دندان‌ها نیز رخ می دهد و بیشتر می‌شود. بدین صورت که مینای دندان نازک‌تر می شود و دنتین یا عاج دندان بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرد که این امر سبب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.

به طور طبیعی سایش دندان‌ها، صورت می گیرد ولی در برخی موارد عوامل وجود دارد که این عمل را سریع می‌کنند.

علائم سایش دندان:

-شروع یا افزایش حساسیت دندان

-تغییر شکل دندان‌ها

-زرد شدن و تغییر رنگ دندان‌ها

علل ساییدگی دندان‌ها :

مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی اسید

-براکسیزم یا دندان قروچه

-مصرف برخی از داروها

-استرس

-بیش از اندازه مسواک زدن

انواع سایش دندان‌ها:

1-ابفرکشن :

این مشکل در دندان  به وضعیتی از سایش دندان می گویند که در آن سطح دندانی در جای برخورد دندان با لثه دچار صدمه می‌شود. البته این آسیب وارد شده بیشتر به صورت  وِج‌مانند یا vشکل (حرف V انگلیسی) است.

به طور کلی دلیل ایجاد این نوع از سایش می تواند با فشار دادن دندان‌ها بر روی هم در اثر استرس در طول روز باشد که به آن clenching  می گویند و یا سابیدن دندان‌ها بر یکدیگر در طی شب که براکسیزم bruxism می گویند.

2-ابرژن :

دومین نوع سایش دندان که بیشتر به دو دلیل بر روی دندان‌ها به وجود می آید. یکی از این دلایل مسواک زدن غلط و به شکل افقی هست. در این نوع شکل از سایش، در واقع مینای دندان در ناحیه متصل شدن به لثه دچار ساییدگی شده و از بین می‌رود.

عوامل چون :جویدن ناخن، شکستن تخمه و یا باز کردن در بطری آن هم با دندان و تماس مداوم یک وسیله یا جسم با دندان نیز می تواند باعث به وجود آمدن ابرژن بر روی دندان‌ها ‌شود. در حقیقت برخی اوقات تماس طولانی‌ دستگاه‌های ارتودنسی، پروتز‌های پارسیل متحرک و بعضی از اجسام مانند قلم با دندان، سبب  ابرژن شود.

3-اروژن :

اروژن موقعی صورت می گیرد که سطح دندان با مواد شیمیایی در تماس باشد .این مواد شیمیایی که با تماس خود به دندان سبب فرسایش می‌شوند موادی چون : نوشیدنی‌ها و مواد غذایی با PH پایین است. در واقع مشکلات گوارشی مانند:  رفلاکس اسید از معده به مری از جمله دلیل اروژن هستند.

برخی عادات های بد مانند خوردن خوراکی‌های اسیدی مثل لیموترش و لواشک و … به صورت طولانی مدت نیز  می تواند باعث اروژن بر روی دندان‌ها ‌شود. و این امر می تواند سبب از بین رفتن مینای دندان شود.

4-اتریشن :

قسمت بعدی ساییدگی که از تماس دندان با دندان است ایجاد می شود.  در  واقع سطحی از دندان که وظیفه جویدن غذا را برعهده دارد باعث سایش می‌شود و این سایش به شکل فرورفتگی‌هایی بر روی سطح جونده دندان‌ها است. دلیل  به وجود آمدن اتریشن براکسیزم یا همان دندان قروچه است.

عوارض سایش دندان ها :

-زرد شدن دندان‌ها

-شفاف و شیشه‌ای شدن دندان‌ها

-حساس شدن دندان‌های دچار سایش

-سردرد

-درد فک

-ایجاد فاصله بین دندان‌ها

-لق شدن دندان‌ها

-تحلیل بافت استخوان فک

ترمیم سایش دندان‌ها:

برای درمان این مشکل یعنی سایش دندان‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد .

در ابتدا باید دندان‌ها توسط دندانپزشک یا متخصص ترمیمی و زیبایی دندان به صورت کامل دیده شده وعلت سایش بررسی شود. سپس درمان مناسب برای سایش دندان انجام می شود.

روش‌های درمانی زیادی مانند باندینگ دندان، لمینت دندان و روکش دندان برای ترمیم و بازسازی دندان‌های دچار سایش وجود دارد.

هزینه ساییدگی دندان :

پس هزینه درمان ساییدگی دندان برعهده دندانپزشک است که به طور مرتب در موقع چکاپ میزان سایش دندان های شما را بررسی و نگاه می‌کند.بعد ازهزینه آن را نسبت به مقدار ساییدگی تعیین میگردد.

 

برچسب ها :
ساییدگی دندان | ساییدگی دندان چیست؟ |علل ساییدگی دندان | ترمیم ساییدگی دندان | انواع سایش دندان‌ها


ساییدگی دندان


پیمایش به بالا