دکتر مریم زندیه

جراحی اپیکو - جراحی دندان

جراحی اپیکو و هزینه آن :

اپیکودندان چیست؟

یکی از درمان های دندان اپیکواکتومی یا اپیکو است که در واقع نوعی جراحی است که نوک ریشه دندان خارج می کنند. این جراحی توسط اندودنتیست و پریودنتیست و جراح فک و صورت برروی دندان انجام می گردد.

کاربرد جراحی اپیکو:
این جراحی برای دندان های از بین رفته و درمان ریشه دندان و عصب کشی موثر نمی باشد، استفاده می شود .

بعد از کنار زدن لثه و بافت های پوشاننده استخوان در جراحی اپیکو و در صورتی که لازم باشد قسمتی از استخوان اطراف در انتهای ریشه را نیز برمی دارند تا جراح بتواند ریشه دندان را مشاهده کند و بتواند به ریشه را درمان کند.

اگر در اطراف ریشه کیست ها به بافت های دندان چسبیده باشند آنها را پاکسازی می کند و آن را از داخل دندان خارج میکند و آن را برای آزمایشگاه پاتالوژی ارسال می کند، بعد بخشی از انتهای ریشه قطع کرده و کانال های ریشه را با ماده ای پر می کند و در آخر بافت ها را سرجای خود قرار داده و بخیه  می زند.

مناسب ترین دندان ها برای جراحی اپیکو دندان :

1-دندانی که درمان ریشه یا روت‌ کانال‌تراپی ( عصب کشی ) قرار گرفته و ناگهان دچار عفونت شده است . علت این مشکلی نزدیکی انتهای ریشه می‌باشد.

2-در موارد با تشخیص وجود آسیب های نامعلوم ، کیست، صدمات ضربه‌ای به دندان، ریشه‌های با شکل غیرطبیعی و … است.

روند عمل جراحی اپیکو :

در ابتدا لثه و دندان را بی‌حس کرده تا محل مورد نظر برای جراحی آماده شود.در مرحله بعدی دندانپزشک یا متخصص لثه را برش زده و بافت لثه را به یک طرف کنار می کشد تا به ریشه دندان برسد.

سپس اگر بافت عفونی در انتهای ریشه وجود داشته باشد آن را برداشته البته فقط چند میلی‌متر از ریشه بر می دارند مثل بافت آلوده اطراف ریشه. در آخر عمل جراحی پاکسازی ریشه از عفونت و پر کردن آن توسط مواد جدید صورت می گیرد . برای اطمینان از کامل و مناسب بودن حالت دندان یک رادیوگرافی گرفته میشود وبعد لثه سر جای خودش بخیه میزند.ه

مراقبت‌های بعد از جراحی اپیکو:

- در ساعات اولیه (  10 تا 12 ساعت ) بعد از جراحی باید از کمپرس سرد برروی قسمت جراحی شده استفاده کرد.

- در روز بعد جراحی کبود و یا متورم در قسمت جراحی دیده شده که از روز اول بیشتر است. این تورم و کبودی بعد از 14 روز به طور کامل از بین می‌رود.

- برای درد بعد از جراحی پری اپیکال از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن استفاده کنید.

-برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل جراحی اپیکو، دندانپزشک آنتی‌بیوتیک تجویز میکند.

- در زمان بهبودی از مسواک زدن محل جراحی و یا شست‌و‌شوی آن با فشار زیاد خودداری کنید .

- از انجام این کارها : سیگار کشیدن و یا خوردن غذاهای سفت باید خودداری کنید.

- از کشیدن لب های خود برای دیدن قسمت جراحی شده خودداری کنید چرا که باعث فشار به بخیه‌ها و مانع ایجاد لخته روی زخم در ناحیه مورد نظر می‌شود.

- بخیه ها بعد یک هفته را برمی دارند. در زمان انجام بخیه‌ها باید مراقب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در نزدیکی محل جراحی باشید.

مدت زمان این جراحی اپیکو :

با توجه به شرایط هر دندان و تعداد کانال‌های ریشه‌ای این زمان در حدود 30 الی 1 ساعت به طول می کشد.

هزینه جراحی اپیکو دندان :

هزینه ی این جراحی بستگی به قدامی یا خلفی بودن دندان و آناتومیک ناحیه مورد نظر در دهان متفاوت است. برای دریافت قیمت و مراحل درمان عمل جراحی اپیکو باید به مطب دندانپزشکی خانم دکتر زندیه در ولیعصر مراجعه حضوری یا با شماره ایشان تماس بگیرید.

 

برچسب ها :
جراحی اپیکو دندان | آپیکو دندان | هزینه جراحی اپیکو | عمل جراحی اپیکو


جراحی اپیکو


پیمایش به بالا