02166732544
مشاوره رایگان

دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه      دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه

روش های ترمیم دندان - جراحی دندان

روش های ترمیم دندان

دندان ها عضوی مهم در دهان ما می باشند که وظیفه جویدن غذا را بر عهده آنها است . بنابراین برای همین نگهداری از آنها خیلی مهم و حیاتی است .

امروزه چندین روش ترمیم دندان وجود دارد که در دندانپزشکی ها مورد استفاده قرار می گیرند و البته بسته به مقدار خرابی دندان ها و کاری که قرار است بر روی آن انجام شود از طرف دندان پزشک انتخاب می گردد.

ترمیم دندان چیست؟

در حقیقت ترمیم دندان به فرایند های گقته می شود که دندانپزشک با کمک انواع روش های مختلف برای ترمیم دندان، دندان های پوسیده، زیبایی دندان های جلو، دندان های شکسته و… انجام می دهد.

انواع روشهای ترمیم دندان:

این عمل به 2 صورت : ترمیم مستقیم - ترمیم غیر مستقیم  انجام می شود.

-در ترمیم مستقیم دندان :

در این روش همه کارها در درون دهان انجام می‌شود. در این روش که به آن پر کردن دندان می گویند شامل : گذاشتن یک ماده نرم و انعطاف‌پذیر در حفره آماده و تمیز شده است. بعد از این ماده سفت و سخت شده تا فرم و شکل دندان آسیب‌ دیده ترمیم شود.

در روش ترمیم دندان به صورت مستقیم از 3 نوع ماده اولیه استفاده می کنند:

1- استفاده ازماده آمالگام

در حقیقت ماده آمالگام نقره آلیاژی از جیوه، نقره، قلع، روی و مس می باشد. از فواید استفاده از آمالگام برای ترمیم دندان های جلو و پوسیده قیمت پایین آن، نصب آسان آن در روی دندان، و مقاومت بسیار بالای آن است.

2-ترمیم دندان های جلو با کامپوزیت

امروزه از مناسب ترین ترمیم برای دندان ها از جمله ترمیم زیبایی دندان جلو پروتزهای کامپوزیت هستند. این مواد از رزین های ترکیبی تولید شده است که می توانند رنگی همانند رنگ دندان های اصلی را ایجاد کند.

3-کمک از پروتز اینومر

به طور کلی استفاده از پروتز شیشه ای اینومر که ترکیبی محکم و کرم رنگ است و برای ترمیم دندان پوسیده و یا ترمیم دندان شکسته کودکان و البته دندان هایی که برای گاز گرفتن غذا نمی باشد، مورد استفاده می باشد. استفاده از این ماده در ترمیم دندان ها قیمتی مناسب دارد.

- در ترمیم غیر مستقیم دندان :

اما در این نوع ترمیم دندان در بیرون از دهان انجام می شود. نمونه‌های ترمیم غیرمستقیم دندان شامل : روکش‌ کردن، تاج‌گذاری دندان، بریج، ایمپلنت، اینلی و آنلی دندان می‌باشد.

بهترین روش های ترمیم دندان :

-ایمپلنت

-ارتودنسی

-باندلینگ

-بلچینگ

-ونیر های دندان کامپوزیتی

-لمینت سرامیکی

-روکش

-بریج دندان

-ونیر دندان

-کاشت دندان

-دندان مصنوعی 

-اینلی و آنلی دندان

-تاج دندان

البته هریک از این روش ها مزایای و معایب خود را دارند که ما به ترتیب همه آنها را برای شما بازگو می کنیم .

در حقیقت متخصص دندانپزشک وقتی بداند که دندان شما پوسیده شده است و نیاز به پرکردن دندان دارد از روش های زیادی استفاده می کنند و برای بعضی از افراد که از سفید کردن دندان  یا بلیچینگ استفاده می کنند .

بهتر است بدانید که هر قدر ترمیم دندان پوسیده زودتر انجام بشود، وقت و هزینه و درمان کمتری احتیاج است.

آیا ترمیم دندان درد دارد؟

مطمئن درد ندارد برای اینکه همه مراحل این کار با بی حسی موضعی انجام می گردد.البته با این وجود، احساس درد خفیف یا حساسیت تا 2 روز بعد استفاده از انواع روش های ترمیم دندان طبیعی است.

 

برچسب ها :
روش های ترمیم دندان | ترمیم دندان | انواع ترمیم دندان | بهترین روش های ترمیم دندان


روش های ترمیم دندان


ارتباط با واتساپ