دکتر مریم زندیه

ترمیم دندان شیری - زیبایی دندان

دندان های شیری و مراقبت از آنها

دندان شیری طبیعی :

یکی از زیباترین بخشی که در دوران نوازدی ایجاد می شود در آمدن دندان‌های شیری است که به طور کلی این دندان ها شامل 20 عدد دندان کوچک است که به‌ تدریج دندان‌های دائمی جانشین آنها می‌شود.

 تعداد دندان‌های شیری 10 عدد در هر آرواره است که به مرور می‌افتند و 32 عدد دندان دائمی جای آنها را می‌گیرند. تکامل این دندان‌ها از دوره جنینی آغاز می‌شود و بعد از تولد در سنین شش ماهگی در می‌آیند و تا سن دو و نیم سالگی تکمیل می‌شوند.

هر انسان در زندگی خود دو سری دندان :دندانهای شیری و دندانهای دائمی و سه دوره دندانی : شیری- مخلوط و دائمی دارد.

بعدی از مدتی لثه های نوزاد شروع به خارش و تورم کمی می کند و البته این امر با زیاد شدن آب دهان است این موضوع از حدود 6 ماهگی که اولین دندان شیری در دهان نوزاد رشد مکند آغاز می گردد. این دندان ها تا سن 6 سالگی در حال رشد می باشد که با اولین دندان دائمی در دهان می‌روید که این دوره دندانی شیری است.

بعداز این دوره از 6 تا 12 سالگی به تدریج دندانهای شیری می افتند و جای خود را به دندانهای دائمی می‌دهند. این زمان را دوره دندانهای مخلوط می‌گویند. در حدود 12 سالگی که هیچ دندان شیری در دهان نیست و فقط دندانهای دائمی در دهان قرار دارند که تا پایان عمر را دوره دندانی دائمی می‌نامند .منبع :  https://fa.wikipedia.org

اهمیت دندان های شیری:

باید این را بدانید که دندان های شیری نقش اصلی  در فرم گیری فک و دهان در کودکان دارند. پس دندان های کودک قسمت طول قوس در فک را حفظ کرده و جایگزین مناسبی برای دندان ها دائمی بر اساس دندان های اولیه را به وجود می آوردند.

دندانهای شیری به عنوان راهنمایی برای مسیر رشد دندان های دائمی بوده و عضلات فک و تشکیل استخوان فک به سالم بودن دندان های شیری بستگی دارد تا فاصله مناسب دندانهای دائمی را حفظ کند.

بنابراین ریشه دندان های اولیه سبب ایجاد دندان های دائمی می گردد. این نوع از دندان های اولیه برای رشد گفتار کودک ، برای لبخند کودک و در جویدن غذا نقش مهمی و اصلی دارند .

در حقیقت همانطور که گفتیم دندانهای شیری الگویی مناسب برای رویش دندان‌های دائمی هستند. در صورت افتادن یا کشیدن آنها بخاطرپوسیدگی، دندان‌های دائمی احتمال دارند در جای نامناسبی رشد کنند.

دلایل ترمیم دندان‌ شیری:

-در واقع پرسه پر کردن دندان کودکان از پخش شدن عفونت جلوگیری می‌کند.

-اعتماد به تفس کودکان را لبخند و حالت دندان‌های کودکان حفظ می کند.

-وجود این دندان‌های کار جویدن و تغذیه مناسب کودک  را راحت تر می کند.

-در بهتر صحبت کردن کودکان این دندان ها تاثیر زیادی دارند.

-دندان‌های شیری پوسیده می‌توانند بر رشد دندان‌های دائمی اثرمنفی بگذارد.

-درمان نکردن پوسیدگی دندان‌های شیری می‌تواند باعث دندان درد شدید و ایجاد آبسه دندان شود.

باید در اولین فرصت نحوه که کودک توانست طرز صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به آنها آموزش داد.

سوال و اطلاعات لازم در مورد دندان شیری:

1-آیا عصب‌کشی دندان شیری به عصب دندان دائمی صدمه می‌زند؟نه هیچ مشکلی برای دندان های دائمی ایجاد نمی کند.

2-آیا کودکان درمان عصب‌کشی دندان‌ شیری را می تواند به خاطر درد تحمل کنند؟دندانپزشک با انجام روش های مناسب رفتاری با کودکان و بی حسی درد را در کودکان کم می کنند.

3-افتادن دندان شیری زود تر از موعد به دندان های دائمی صدمه می زند؟ خیر

4-چه موقع باید شروع به تمیز کردن دندان کودک کرد؟زمانی که اولین دندان‌های نوزاد در دهانش آشکار می‌شوند لازم به مراقبت و بهداشت دارند و این کار بر عهده مادر نوازد می‌باشد که پس از هر وعده شیر دادن با یک پارچه سفید تمیز و خیس دندان‌ها‌ی نوزاد را تمیز کند.

هزینه درمان دندان‌ شیری:

به طور کلی در برخی مواقغ دندان‌ های شیری کودکان دچار خرابی و یا فرسودگی میشود که باید به دندانپزشک مراجعه کرد . در حقیقت هزینه برای ترمیم دندان‌های کودکان بستگی به نوع مواد، جای دندان ، اندازه دندان، نوع روش بی‌حسی برای کودکان و البته مهارت دندانپزشک دارد. این هزینه بعد از بررسی همه این موارد تعیین می شود.

برچسب ها :
دندان های شیری | لق شدن دندان شیری | در مورد دندان شیری | سوال و اطلاعات لازم در مورد دندان شیری


ترمیم دندان شیری


پیمایش به بالا