02166732544
مشاوره رایگان

دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه      دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه

پر کردن دندان -

بعد از ترمیم و برداشتن پوسیدگی دندان ، دندانپزشک برای جلوگیری از آسیب بیشتر دندان آنها را با مواد خاص پر می کند.برای این که بتوانید از شر پوسیدگی دندان خلاص بشوید باید قسمت پوسیده را خارج کرده و با پرکردن دندان آن را درمان کرد.

انواع مواد برای پر کردن دندان

1-آمالگام: در واقع این ماده از مواد قدیمی در دندانپزشکی برای پر کردن دندان است. آمالگام دارای رنگ نقره ای می باشد. پزشکان از این ماده به علت وجود جیوه در فرم آن که ماده ای سمی است و برای سلامتی مضر باشد کمتر استفاده می کنند.

2-کامپوزیت: اما در مورد کامپوزیت ها که شبیه دندان طبیعی بوده و در زمان استفاده از آن نیازی به تراشیدن بخش های سالم برای چسباندن به دندان نمی باشد. این ماده به هیچ عنوان دچار خوردگی نشده و برای همین گزینه ی مناسبی برای پر کردن دندان است. این روش برای رفع پوسیدگی های کوچک مناسب است و به خاطر هزینه ی بالاتر اصلا برای برطرف کردن پوسیدگی های بزرگ مناسب نمی باشد.

3-سرامیک: این ماده مانند به دو ماده قبلی اصلا به دندان نمی چسبد. سرامیک به علت تشابه به دندان طبیعی برای پرکردن دندان مناسب است. در حین پر کردن دندان با سرامیک به خاطر بزرگ بودن آن باید مقدار زیادتری از بخش دندان سالم را بتراشند.این ماده  نسبت به کامپوزیت و آمالگام گران تر می باشد.

4-طلا: در قدیم برخی افراد از طلا برای پر کردن دندان ها استفاده می کردند که البته امروزه هزینه پر کردن دندان با طلا بسیار بالاست و از این ماده موقعی که بخواهیم مقاومت و استحکام بالایی در دندان به وجود بیاورند ، استفاده می کنند. از ویزگی های این ماده در برابر خوردگی مقاوم بوده و از ورود باکتری و ذرات غذا در پوسیدگی دندان و نفوذ آنها جلوگیری میکند.

5-گلاس آینومر: این ماده رنگی شبیه به رنگ دندان بوده و به آسانی به دندان می چسبد. به علت شکل طبیعی از این ماده در پر کردن دندان استفاده زیادی می شود. این ماده به آرامی و با مرور زمان در قسمت پوسیدگی و در زیر پرکردگی آزاد می شود.


6- پرکردن دندان با لیزر : در پر کردن دندان با این روش، لیزر با کمک از انرژی نور سطح دندان را باز می کند و از این روش راه را به ریشه دندان باز می کند و مکان های پوسیده شده را ضدعفونی کرده و بعد از آن از مسیر شکل دادن به کانال ریشه دندان را پر می کند.

مراحل  پرکردن دندان در 5 مرحله به صورت زیر انجام می شود:

1-درقدم اول پرکردن دندان، دندانپزشک با استفاده از آمپول بی حسی جای دندان پوسیده را بی حس می کند.

2-در قدم دوم توسط یک دریل خاص در دندانپزشکی پوسیدگی های روی دندان را خارج می کنند.

3-در قدم سوم برای این که در زمان پر کردن دندان مواد به خوبی روی دندان بچسبد ژل مخصوصی را که یک ژل اسیدی است روی دندان قرار می دهند.

4-در قدم چهارم با توجه به این که کدام دندان را پر می کنیم از مواد مناسب با آن دندان استفاده می کنند و با آن دندان را پر می کنند.

5-در قدم آخر بعد از قرار دادن مواد بر روی دندان از پولیش استفاده کرده تا دندان پر شده درخشندگی کافی را داشته باشد.

 

برچسب ها :
پر کردن دندان | انواع پر کردن دندان | مراجل پر کردن دندان


پر کردن دندان


ارتباط با واتساپ