دکتر مریم زندیه

سیلانت یا درزگیر دندان - جراحی دندان

سیلانت یا درزگیر دندان کاربرد و مزایای آن

سیلانت یا درزگیر دندان چیست؟

این درزگیر یا سیلانت دندان یک پوشش محافظ است که بر سطوح جویدن یا شیارهای دندان‌های عقب بدین صورت که دندان آسیاب کوچک و بزرگ که در در کودکان دارای چهار حفره از پنج حفره است انجام می‌شود.

کاربرد درزگیر دندان :

بنابراین درزگیر دندان به عنوان یک مانع در برابر غذا، پلاک و اسید عمل می‌کند، در نتیجه از مناطق مستعد پوسیدگی محافظت می‌کند.این روش سبب پرکردن حفره‌ها و ازبین رفتن موادغذایی باقی‌مانده برروی مینای دندان شده که موجب توقف فعالیت باکتری‌ها و اسیدهای روی دندان شما می گردد.

زمانی که دندان ها در اثر پوسیدگی و شکستگی دچار مشکل می شوند.با توجه به شرایط و نوع پوسیدگی ، برای ترمیم دندانهای آسیب دیده ، دندانپزشکان روش های زیادی ارائه می دهند.

جنس سیلانت دندان :

برای اینکه این درزگیرها مقاوم بالایی در برابر فشار و مواد سخت در موقع خوردن داشته باشد ، دندانپزشکان از ماده ای با مقاومت بالا استفاده می کند . این ماده استفاده شده در درزگیرهای مینای دندان از جنس رزین پلاستیکی که شبیه به رنگ دندان است می باشد.

بهترین روش درمان پوسیدگی دندان:

اما درمان درزگیر یکی از راه‌هایی هست که به طور کامل دندان را بازسازی می‌کند که به عنوان یک ترمیم دندان غیر مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد. این گزینه با توجه به ساختارهای دندانه‌ای باقی‌مانده، عادت‌های بیمار و شرایط دندان به بیمار پیشنهاد و استفاده می شود .

در واقع روند درزگیری زمانی رخ می دهد که تاج دندان به دلیل پوسیدگی و یا شکستگی پس از درمان ریشه‌ای آسیب‌دیده باشد.

حال اگر ترمیم و سیلانت  با دقت زیاد  و مهارت بالا انجام بشود،می تواند عمر طولانی داشته باشد . دوام دندان به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بستگی دارد. این روش درمانی برای دندان ها می‌توانند تا 10 سال از پوسیدگی مینای دندان محافطت کنند.

عمر شیار پوشی  به نوع رژیم غذایی، ترکیب بزاق، قدرت دندان و غلظت فلورید آب بستگی دارد.

نکته :

در استفاده از کربوهیدرات ها یعنی شیرینی و تنقلات دقت کنید. هرچه در طول روز بیشتر قند استفاده شود ، دندانها نیز بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند.

دو عامل اصلی خرابی دندان و پوسیدگی ، باکتری هایی است که در دهان وجود دارد و مصرف غذاهای قندی است.

در اینجا دندانپزشکان دندانها را با مواد ساخته شده از ترکیبات کلسیم و سیلیکون پر می کنند. حال اگر  دندان آسیب دیده در جلوی دهان قرار گرفته شده باشد و در معرض دید قرار داشته باشد ، دندانپزشک از ماده ای استفاده میکند که همان رنگ دندانهای اصلی به نام (رزین کامپوزیت) را برای ترمیم آن استفاده کند. این روش درمانی پیوند نامیده می شود.

ولی اگرقسمت بزرگی از دندان دچار شکستگی بشود ، یا به علت تروما یا پوسیدگی گسترده ، قسمت های آسیب دیده بریده شده از تاجی به نام تاج مصنوعی یا فیشور دندان بر روی بقیه ساختار دندان قرار می گیرد.این نوع از روکش ها  بسیار شبیه به تاج طبیعی دندان بوده و در واقع جایگزینی برای زیبایی و عملکرد برای محافظت از بقیه ساختار دندان است.

طریقه قراردادن سیلانت ها :

-درابتدا دندان‌ها باید تمیز و خشک شوند.

-بعد از آن برای دندان خشک شده پنبه یا مواد جاذب دیگری در اطراف دندان قرار داده شود تا رطوبت و آب دهان جذب و خشک بشوند.

-یک محلول اسیدی روی سطح دندان قرار گرفته تا آن‌ها را سفت و سخت‌تر کند. این امر به باندینگ سیلانت دندان کمک می‌کند.

-بعد از آن دندان‌ها شسته و خشک می‌شوند.

-در قسمت آخر سیلانت بر روی مینای دندان گرفته و درست جایی که مستقیم به دندان وصل و سخت می‌شود. برای کمک بیشتر و سریع‌تر شدن درزگیر، از یک نور آبی‌رنگ خاص استفاده می‌شود.

مدت زمان استفاده از سیلانت یا درزگیر دندان :

طول عمر این درزگیرها ما بین 3 تا 5 سال می باشد ، ولی برای اطمینان از نبودن سایش بیش از اندازه باید ماده درزگیر به طور مرتب توسط دندانپزشک بررسی بشود.

برچسب ها :
فیشورسیلانت | شیار بندی و درزگیری مینای دندان | سیلانت یا درزگیر دندان | درزگیر مینای دندان | درزگیری مینای دندان


سیلانت یا درزگیر دندان


پیمایش به بالا