دکتر مریم زندیه

پروتز دندان - زیبایی دندان

پروتز دندان و کاربردهای آن

پروتز دندان چیست؟

در واقع پروتز دندان یعنی قرار دادن دندان مصنوعی یا تعویض دندان که فرد به هر دلیلی دندان های اصلی خود را از دست داده است که انواع مختلفی دارند.به همین علت بیشتر دندان پزشکان به خاطر زیبایی یا به دلایل پزشکی پروتز دندان متحرک و ثابت را برای افراد تجویز می کنند.

انواع پروتز دندان :

-پروتز دندان متحرک

-پروتز دندان ثابت

-ایمپلنت

پروتز دندان ثابت به دو دسته :

1-روکش تک واحدی دندان :

موقعی دندان نیاز به روکش دارد که ساختار دندان ضعیف شده ودندان برای محفاظت و حمایت باید روکش شود ، برخی اوقات نیز برای زیبایی دندان از روکش استفاده می کنند .

البته به دلیل نقص عملکرد دندان و داشتن مشکلاتی چون: فانکشنال، برای جویدن غذا احتیاج به روکش می باشد.

2- بریج دندان :

اما در مورد استفاده از بریج دندان که فرد یک یا تعداد زیادی از دندانهای خود را از دست داده است .بدین صورت که یک دندان در جلو و یک دندان در عقب . بنابراین این دندان ها را با تراش دو دندان مجاور منطقه خالی از دندان، و با استفاده از یک پل یا همان بریج (bridge ) بین دندانهای پایه می زند تا ناحیه خالی از دندان پر شده و فرد دوباره توانایی جویدن غذا را به دست بیاورد .

-پروتز دندان متحرک:

نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد بنابراین پروتز دندان متحرک به راحتی در درون دهان گذاشته و برداشته می شوند .

پروتز دندان متحرک بر سه نوع اند:

1-پروتز دندانی پارسیل :

این نوع ازپروتز دندان پارسیل که خود زیر مجموعه پروتزهای کرم کبالت هستند که به نام دندان تکه ای معروف هستند .

انواع گوناگون پروتز دندان پارسیل عبارتند از:

پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر )

پروتزهای کرم کبالت 

2-پروتز کامل دندان یا دست دندان:

افرادی که همه دندانهای خود را از دست داده اند ، می تواند از پروتز دندان متحرک استفاده کنند، البته امروزه با پیدایش ایمپلنت های دندانی استفاده از این انواع پروتز دندان متحرک کم شده ولی کم هزینه می باشد.

3-پروتز دندان اوردنچر :

این نوع درمان اوردنچرنوعی یک نوع از پروتزهای دندانی متحرک بوده که نسبت به پروتز کامل دندان آسان تر است درست است که متحرک می باشد ولی راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر می باشد . این پروتز دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرد.

هزینه پروتز دندان چقدر است ؟

قیمت پروتز دندان در مورد انواع آن چون: هزینه پروتز ثابت یا متحرک شامل :مجموعه از هزینه های لابراتواری و دستمزد دندانپزشک است. در حقیقت دستمزد متخصص پروتز دندان خیلی زیاد است.

برچسب ها :
پروتز دندان | پروتز دندان و انواع آن |کار برد پروتز دندان |هزینه پروتز دندان


پروتز دندان


پیمایش به بالا