دکتر مریم زندیه

لمینت دندان چیست؟ - زیبایی دندان

لمینت دندان چیست؟

روکش نازکی است که همرنگ دندان، و جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. وقتی قطعات کوچک لمینت روی دندان ها قرار می‌گیرند، باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها به وضعیت دلخواه فرد می شوند.

انواع لمینت دندان :

در حقیقت لمینت دندان در دو نوع است :

ونیر کامپوزیت :

استفاده از نوع لمینت کامپوزیتی دندان به خاطر انتخاب نوع رنگ و ضخامت کمی که دارد و نیاز نداشتن به تراش دندان محبوبیت زیادی دارد. از مزایای این نوع لمینت اصلاح طرح لبخند و فرم دهی آن با توجه فرم صورت است.

لمینت سرامیکی:

اما در مورد لمینت سرامیکی دندان یا همان پرسلن ونیر که قیمت آن بالا است . البته در بیشتر موارد نیاز به تراش و برخی اوقات فرم دهی دندان دارد و در لابراتوار ساخته می­شود . مزیای این نوع لمینت دندان در نوع جنس و شفافیت آن است و البته ظاهر زیبای که یکی از مهمترین انتخاب های افراد است. به همین خاطر چون دارای کیفیت و ماندگاری بیشتر است همه این نوع لمینت برای انتخاب می کنند .

جنس لمینت دندان:

در واقع این لمینت‌ها را از جنس پرسلن (چینی) و یا مواد کامپوزیت رزین می سازند.

تفاوت لمینت های دندان چینی و کامپوزیت رزین در این است لمینت های چینی در برابر لکه ها مقاومت بالایی دارند .برخی از روکش های پرسلن در برابر لکه‌ها مقاومت بالا دارند و همین ویژگی‌ بازتابش نور در آنها باعث شده که به دندان‌های طبیعی نزدیک‌تر باشد. البته شما باید درباره انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مواد روکش برای دندانهای خود با دندانپزشک مشورت بکنید.

کاربرد لمینت دندان در چه مواردی است:

-شکستگی دندان

-بد رنگی دندان

-ترک خوردن دندان ها

-کج و بدشکل شدن دندان

-به جای ارتودنسی البته در برخی موارد

 مزایای لمینت دندان :

-تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها

-زیبایی شناختی

-مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهد

-پوشاندن ناهمترازی و دیگر عیب های دندان

-ردیف دندانها را مرتب و یکنواخت نشان می دهد.

برای چه افرادی لمینت دندان مناسب نیست؟

-افرادی که پوسیدگی های روی دندانهای آنها زیاد است.

-بیمارانی که بافت مینای دندان آنها کافی نیست.

-افرادی که دندان قروچه داشته که باعث شکستگی ونیر دندان شده است.

مزایا لمینت دندان :

1-وجود طرح لبخند زیبا

2-برای نصب لمینت های دندانی باید مقداری کمی از تاج دندان تراش داده بشود.

3-ایجاد مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ

4-طبیعی بودن شکل لمینت

5-وجود دوام بالا

6-کوتاه بودن مدت درمان

عوارض و مشکلات لمینت دندان :

1-وجود نداشتن امکان ترمیم در صورتی شکستگی یا پریدگی دندان

2-برگشت ناپذیری لمینت

3- وجود قیمت بالا

4-ایجاد حساسیت دندان

5-پوسیدگی دندان در صورت انجام لمینت به وسیله افراد غیر متخصص

مراحل لمینت دندان :

مرحله اول مشاوره :

دندانپزشک دندان ها را معاینه کرده تا اطمینان پیدا کند که لمینت برای دندان های شما مناسب است. بعد از آن برای بررسی دقیق‌تر، از دندان‌ها با اشعه ایکس تصویربرداری کرده یا با تهیه یک نمونه تصویربرداری زیبایی (cosmetic imaging) به شما می گوید که بعد از لمینت دندان ها چه فرمی خواهد شد. 

مرحله دوم آماده سازی :

در حقیقت لمینت دندان قرار است که بخشی از مینای دندان بشود. پس در ابتدا باید مقدار کمی از مینای سطح دندان را برداشته تا فضای مناسبی برای قرار دادن لمینت روی دندان به وجود بیاید. بعد از آن مقدار مینایی که تراشیده شده که در بیشتر موارد بین 3 دهم تا 1 میلی متر است که برابر با ضخامت روکش لمینت است آماده قرار گرفتن می گردد. این عمل با بی‌حسی یا بدون بی حسی صورت میگیرد.

پس از تراشیدن مینای دندان دندانپزشک قالب یا مدلی از دندان تهیه و آن را به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستد تا لمینت سفارشی برای دندان های شما ساخته بشود. این کار 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا روکش های لمینت از آزمایشگاه برای دندانپزشک ارسال شود. در این مدت برای محافظت از دندان‌ها از روکش های موقت استفاده می‌کنند.

مرحله سوم اتصال (Bonding):

در آخرین مرحله لمینت روی دندان باید روی دندان قرار بگیرد. در این جا دندانپزشک قبل از چسباندن دائمی لمینت دندان با سیمان خاص آن را روی دندان قرار داده تا تناسب و رنگ آن را بررسی کند.

در صورت نیاز آن را چندین بار برداشته و برش می دهد تا به تناسب مورد نظر برای دندان ها برسد.البته رنگ روکش را می توان با سایه سیمان مورد استفاده تنظیم کرد. بعد از آن دندان ها را تمیز کرده و آنها را جلا می دهد و کمی سطح دندان را زبر می‌کند تا اتصال قوی‌تری درست بشود.

پس از آن سیمان خاص را که یک رزین حساس به نور است را به روکش اضافه کرده و آن را روی دندان قرار می‌دهد. وقتی که روکش در جای صحیح خود قرار گرفت، دندانپزشک نور درمانی خاصی را به آن می‌تاباند تا مواد شیمیایی در داخل سیمان فعال شده و سریع تر سفت شود. در آخر سیمان اضافی پاک شده و بعد از آن ردیف دندان‌ها بررسی و کارهای لازم انجام می‌شود. دندانپزشک به شما توصیه می کند که طی دو هفته آینده برای ویزیت و بررسی مجدد مراجعه کنید.

مراقبت های بعد ازعمل لمینت دندان:

اگراز لمینت به خوب مراقبت بشود این روکش بین 7 تا 15 سال عمر می کند . در حقیقت  بیمار باید با رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان چون:

1-روزی دوبار مسواک زدن.

2-هر روز نخ دندان کشیدن.

3-شستشوی دهان با دهان شویه های ضد عفونی کننده.

نکته 1 : در این جا دندانپزشک به شما توصیه می‌کند از فشار آوردن بر دندان‌های لمینت شده برای شکستن و خرد کردن اجسام سفت پرهیز کنید

نکته 2 :از سیگار کشیدن و خوردن غذاها و نوشیدنی هایی همانند چای و قهوه، که سبب تغییر رنگ دندان ها میشوند باید به صورت جدی خودداری کنید.

آیا لمینت دندان در درمان بارداری انجام میشود؟

خیر . باید بگوییم که بهتر است قبل از بارداری دندان های خود را در صورت خرابی ترمیم کنید چرا که در دوران بارداری دندانپزشک ها نمی تواند هیچ کاری روی دندان ها انجام بدهند. به انی علت که در دوران باردای تغییرات هورمون های بدن مادر، سبب التهاب لثه و خونریزی از لثه می شود. حال اگر این التهاب وجود داشته باشد عمل لمینت روی دندان صورت نمی گیرد.

نکات منفی در مورد لمینت دندان:

1-غیر قابل برگشت بودن مراحل نصب لمینت دندان است.

2-اگر به هر دلیلی ترک و یا شکسته بشود نمی‌توان آن را ترمیم کرد.

3-به دلیل برداشته شدن قسمتی از مینای دندان احتمال دارد که دندان‌ها به خوراکی‌ها و نوشیدنی های سرد یا گرم حساس بشوند.

4-بعد از نصب و ثابت کردن لمینت نمی توان رنگ آن را تغییر داد.

5-ممکن است که لمینت از جای خود بیرون بیاید. برای جلوگیری از این امر باید از جویدن و گاز گرفتن خوراکی های سفت پرهیز کنید.

6-باید این را بدانید که دندان لمینت شده هم مانند دیگر دندان‌ها پوسیده می‌شود. پس در این مواقع می توان به جای لمینت از تاج کامل دندان استفاده کرد.

هزینه لمینت دندان:

اما در مورد هزینه لمینت که بستگی به اندازه و نوع مواد به کار رفته، اندازه تغییرات انجام  شده بر روی دندان ، تجربه و تخصص دندانپزشک دارد. به طور کلی لمینت در مورد زیبایی دندان است.

برچسب ها :
لمینت دندان چیست؟ | مزایای لمینت دندان |کاربرد لمینت دندان | جنس لمینت دندان | انواع لمینت دندان


لمینت دندان چیست؟


پیمایش به بالا