دکتر مریم زندیه

زیبایی دندان با لمینت سرامیکی - زیبایی دندان

لمینت سرامیکی دندان چیست؟

یکی دیگر از روش های زیبایی در دندانپزشکی استفاده از لمینت سرامیکی است که در واقع نام دیگر آن پرسلن ونیر است با نصب لمینت های سرامیکی، دندان ها سفید تر، یکدست تر و زیبا تر به نظر می رسند. روش های ترمیمی و زیبایی تمی تواند مانند لمینت سرامیکی باشد . امروزه همه افرادی که برای ترمیم و اصلاح نقص های ظاهری خود احتیاج به بهترین روش های زیبایی دارند می توانند دندان های خود را با لمینت زیبا کنند.

جنس لمینت سرامیکی دندان :

این لمینت سرامیکی دندان را از جنس سرامیک می سازند و قطراین لمینت که حدود 0.5 میلیمتری است. دندانپزشک این لمینت سرامیکی را توسط باند رزینی، روی دندان چسبانده تا عیب های دندان ها مانند زردی، لب پریدگی دندان و … را برطرف شود.

جنس سرامیکی لمینت ها حالت نیمه شفاف داشته که سبب درخشندگی و زیبایی خاص به دندان ها می شود.البته برخی از لمینت های سرامیکی از لیتیوم سرامیک و برخی دیگر از سرامیک خالص تهیه می گردند که بستگی به تکنولوژی ساخت شرکت سازنده این مواد دارد.

انواع لمینت سرامیکی :

1-لمینت سرامیکی سیستم‌ایی ماکس :

لمینت سرامیکی سیستم‌ایی ماکس از لیتیوم دی سیلیکات ساخته شده است. شفافیت و بازتاب نور خوبی دارد و از مقاومت کمتری برخوردار است.

2-لمینت سرامیکی سیستم زیرکونیا :

برای ساخت این لمینت درون کوره، اکسید زیرکونیوم به همراه خمیر سرامیک، به صورت لایه لایه در قالب گچی ریخته می‌شود. مقاومت بالای آن در برابر ضربه و تغییرات دما است.

3-لمینت سرامیکی سیستم کاد کام :

برای ساخت این نوع از لمینت سرامیکی دندانپزشک یک اسکن کامل از دندان بیمار کرده و آن را به کامپیوتر ارسال می کند. در مرحله بعدی لمینت به صورت مجازی طراحی و به دستگاه خاصی منتقل می‌شود. این طرح را روی یک بلوک کوچک سرامیکی تک رنگ پیاده کرده و به تدریج تراش می دهند. مزیت‌ مهم این لمینت این است که در عرض مدت کوتاهی آماده می‌شود.

4-لمینت سرامیکی سیستم لومینیرز:

این لمینت سرامیکی که به دندان طبیعی شباهت زیادی دارد و به علت نازک بودن بسیار زیاد و مقاومت آن دندانپزشکان از این لمینت زیاد استفاده می کنند. چون بسیار ظریف است، دیگر نیازی به تراش مینای دندان نمی باشد و آن را به همان صورت بر روی دندان وصل می کنند.

5-لمینت سرامیکی سیستم لمینت بریلیانس:

این لمینت ساخت آن در کشور آمریکا صورت می گیرد و دارای هزینه بالایی است. در حقیقت مراحل آماده سازی و فرستادن دندان، حدود 20 روز طول می‌کشد. این لمینت دارای درخشندگی و زیبایی خاصی نیز هست.

6-لمینت سرامیکی سیستم ای پی اس ونیر:

لمینت سرامیکی سیستم ای پی اس ونیر از پیش آماده می باشد که قبل از قرار گرفتن بر روی دندان بیمار، باید کمی ‌تراش خورده و سازگار بشود. این لمینت را دندانپزشک در یک جلسه  می‌تواند بر روی دندان بیمار را قرار بدهد. البته کیفیت و شفافیت این لمینت سرامیکی پایین‌ است. بنابراین تراش و مطابقت آن با دندان اصلی نیاز به مهارت و تجربه دندانپزشک دارد.

کاربرد لمینت سرامیکی دندان:

-بهبود ظاهر دندان ها

-پریدگی لبه دندان ها

-زرد شدن دندان ها

-فاصله زیاد بین دندان ها

-هم تراز کردن دندان های فک بالا و پایین

-تنظیم خط لثه

چگونگی نصب لمینت سرامیکی :

در شروع کار این لمینت را به شکل پوسته نازک ویفری از مواد همرنگ دندان می سازند و بعد برای پوشش دادن دندان های جلویی افراد دندانپزشک طبق شرایط خاص هر بیمار آنها را طراحی می کند.

بدین صورت که دندانپزشک رنگ، شکل، اندازه و طول این لمینت های سرامیکی را طبق نظر بیمار به شکل مورد نظر درمیاورد. این عمل برای اصلاح طرح لبخند به وسیله لمینت های سرامیکی که به پشت دندان سیمان شده تا به شکل دندانهای طبیعی نزدیک گردد.

طراحی و جنس لمینت های سرامیکی به صورتی است که ظاهری درخشان و همرنگ با دندانهای طبیعی فرد داشته باشند. این نوع از ونیرهای لمینت مقاوم تر از رزین های پلاستیکی بوده و دوام و طول عمر آنها نیز از کامپوزیت ها بیشتر می باشد.

نکاتی در نگهداری و محافظت از لمینت سرامیکی :

لمینت سرامیکی همانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارد.

1-مواد غذایی و نوشیدنی­ هایی مثل نوشابه های گازدار و قهوه

2-دخانیات همانند سیگار قلیان سبب زرد شدن لمینت سرامیکی می­شود.

3-مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان مراقبت می کند.

 

طول عمر لمینت سرامیکی:

اما در مورد ونیر های لمینت که به وسیله دندانپزشک زیبایی درطی چند جلسه روی دندان ها نصب میشود و اینکه طول عمرآنها بین 10 تا 20 سال است.

هزینه لمینت سرامیکی دندان :

هزینه لمینت کردن دندان ها نسبت به کامپوزیت بیشتر است. البته این مورد بستگی به کارهای که روی دندان انجام می شود ، دستمزد دندانپزشک ، مقدار مواد لمینت سرامیکی و نوع آن دارد.

برچسب ها :
لمینت سرامیکی دندان |لمینت سرامیکی دندان چیست؟| کاربرد لمینت سرامیکی دندان | طول عمر لمینت سرامیکی | هزینه لمینت سرامیکی |کاربرد لمینت سرامیکی دندان


زیبایی دندان با لمینت سرامیکی


پیمایش به بالا