دکتر مریم زندیه

بهترین دکتر برای نصب تاج دندان با طلا - جراحی دندان

تاج دندان چیست و انواع تاج دندان کدامند؟

تاج دندان چیست؟

یکی از درمان های که برای دندان صورت می گیرد استفاده از تاج دندان می باشد قطعه کلاهک مانند مصنوعی که برای بازیابی شکل و فرم دندان ساخته می شود و روی آن قرار می گیرد. به طور کلی این قطعه برای پوشش و ترمیم سایز و شکل دندان ها و برای استحکام و بهبود ظاهری روی دندان استفاده می شود.

این ترمیم برای روکش دندان های صدمه دیده و پوسیده یا به عنوان پوشش روی ایمپلنت عمل می‌کند.

موارد استفاده از این تاج دندان :

شکستگی دندان

پر کردن دندان به صورت وسیع

پوسیدگی

انجام عصب کشی

انواع تاج دندان:

در حقیقت برای درست کردن این قسمت برای دندان می توان گفت از آلیاژ ها و مواد مختلفی استفاده می کنند مانند:

طلا و فلزات :

در این روکش که به رنگ نقره یا طلا می باشند. البته با این تذکر که کمتر ترک خورده و یا شکسته شده و به راحتی ساییده نمی شوند و برای قرار گرفتن روی دندان مقدار کمی از دندان تراشیده می‌شود.

در این قسمت شامل آلیاژهایی هستند که دارای مقادیر بالایی از طلا یا پلاتین و آلیاژهای فلز پایه مانند : آلیاژهای( کبالت – کروم ) و (نیکل – کروم) . یک مزیت تاج های فلزی اینست که در برابر نیروهای گاز گرفتن و یا جویدن به خوبی مقاومت می کنند و عمر و ماندگاری بالایی  دارند.

در واقع به ندرت دچار ترک خوردگی یا شکستگی می شوند.عوارض استفاده از طلا: قرمزی ، ورم ، درد لب و دهان ، سوزش و ورم لثه ، زخم‌های دهان یا واکنش‌های لیگنوئید دهانی  ، واکنش‌های آلرژیک ، سرطان دهان به ویژه در مورد آلیاژهای (نیکل- طلا)

البته توصیه شده است که از آلیاژهای فلزی استفاده شود چرا که در برابر خوردگی مقارم هستند.

پرسلن:

در واقع از آنجا که تاج‌های پرسلن شکل طبیعی‌ تری دارند بیشتر در دندان‌های جلویی استفاده می‌شوند .این تاج‌های چینی دندان از نوع تاج‌های سرامیکی هستند ولی به اندازه‌ی کافی قوی نیستند.

این پرسلن به صورت پایه‌ی ساخته شده که از فلزات با ارزش مانند طلا وصل می‌شود که نسبتا قوی و طبیعی هستند . معایبی که این قطعه دارد اینست که گاهی فلز زیر پوشش پرسلن همانند یک خط تیره دیده می شود والبته این که ترک میخورند یا اینکه میشکنند. پس  بسیاری از مردم این تاج‌ها را برای دندان‌های جلو و عقب انتخاب می‌کنند.

تمام پرسلن:

برای ساخت این تاج سرامیک از یک ماده قوی به نام دی اکسید زیرکونیوم استفاده می شود. این روکش به خوبی با رنگ دندان‌های اطراف هماهنگ می‌باشد. در صورت داشتن آلرژی به فلزت می‌توانید به آسانی از این نوع تاج استفاده کنید.در واقع از این تاج ها برای دندان های جلویی و خلفی استفاده می کنند.

البته با این تفاوت که تاج‌های تمام سرامیکی به اندازه تاج‌هایی که از پرسلن با فلزات با ارزش ساخته و وصل می‌شوند قوی نیستند. عیب این تاج‌ها اینست که دندان‌های مقابل خود را بیشتر از فلزات یا تاج‌های چسبی میسایند.

سرامیک پرس شده:

این تاج سرامیکی فشرده با پرسلن پر شده بوده که پایه‌ی آن از جنس دیگری از سرامیک ساخته شده است همانند دی اکسید زیرکونیوم که از تاج تمام سرامیکی قوی‌تر است. این عمل سبب می گردد که این تاج بسیار با دوام  و شکل طبیعی پرسلن را حفظ کند. عمر و دوام این تاج طولانی‌تر از تاج هایی است که از تمام سرامیک و یا پرسلن ساخته شده‌اند.

تمام رزین:

این نوع از تاج‌ها دارای قیمت مناسب تری نسبت به دیگرتاج ها است .این تاج‌های تمام چسبی از ترکیب پلاستیک‌هایی به رنگ دندان که هیچ ضرری برای بدن نداشته و به صورت دانه‌های شیشه‌ای آنها را می سازند. تنهاعیب این روکش ها آسان تر از تاج‌های دیگرساییده می‌شوند. در بسیاری از موارد از این تاج‌های چسبی به عنوان یک تاج موقت استفاده می‌شود.

تاج های فولاد ضد زنگ :

به عنوان تاج های موقت برای دندان های دائمی به کار می رود. تاج های فولاد ضد زنگ، تاج هایی هستند که از پیش ساخته شده اند . این تاج تا موقعی که تاج دائمی ساخته شود از دندان محافظت می کند. این بیشتر برای بچه ها به کار برده می شود تا از دندان های اولیه یا همان دندان های شیری آنها محافظت شود.
تاج های موقت در مقابل تاج های دائمی:

البته باید بدانید که تاج های موقت را در مطب توسط دندانپزشک ساخته میشود در حالی که برای ساخت تاج های دندانی دائم باید از لابراتور شاخته شود. جنس این تاج های دندانی موقت از فولاد ضد زنگ و یا مواد بر پایه اکریلیک ساخته می شوند.

مراحل نصب تاج دندان:

1-در ابتدا معاینه کامل و دقیق دندان ها به وسیله دندانپزشک

2- در صورتی که تاج دندان ها قبلی پوسیده و در معرض عفونت قرار دارند در ابتدا باید ترمیم کانال ریشه انجام بشود.

3-آماده کردن برای داشتن تاج و بی حس کردن دندان ها

4-درست کردن فضا برای نصب تاج دندان

5-پر کردن دندان ها در صورت لزوم

6-قرار دادن روکش موقت برای محافظت دندان ها تا آماده شدن تاج دندان های دائمی

7-درست کردن قالب وفرستادن قالب به لابراتور

8-در آوردن تاج دندان موقت و بررسی هماهنگی رنگ تاج دائمی و نصب تاج دندان دائم

مدت عمر تاج دندان :

عمر تاج دندان بین 5تا 15سال دوام دارد. مدت زمان عمر تاج دندان بستگی به اندازه ساییدگی و پارگی تاج داشته و یا اینکه چقدر رعایت بهداشت دهان و دندان انجام شده است. البته  باید از عادت هایی چون: دندان قروچه یا گره کردن دندان ها ، جویدن یخ ، جویدن ناخن ها و استفاده از دندان های خود برای باز کردن و بسته اجسام خودداری کنید.

معایب تاج دندان پس از نصب:

-ایجاد حساسیت

-افتادن تاج ها

-واکنش آلرژیک به فلزات

-شل شدن این قطعه ها

هزینه تاج دندان:

هزینه این روکش به نوع مواد و نوع تاجی که برای دندان انتخاب می کنید بستگی دارد . البته هزینه تعویض تاج دندان نیز بسیار بالا است. پس قیمت تاج دندان به محل قرارگیری دندان ، موادی که دندانپزشک از آن برای تاج استفاده می‌کند و اندازه دندان نیز بستگی دارد.

برای ارتباط با دندانپزشکی لطفا با شماره های زیر تماس بفرمایید.

021-66732544

021-66723942

موبایل: 09384488110

برچسب ها :
انواع تاج دندان،تاج دندان،تاج دندان جیست؟،بهترین تاج دندان،هزینه تاج دندان،بهترین دندانپزشک کامپوزیت،بهترین دندانپزشکی برای کامپوزیت،دندانپزشکی در ولیعصر تهران،بهترین دکتر کامپوزیت


بهترین دکتر برای نصب تاج دندان با طلا


پیمایش به بالا