02166732544
مشاوره رایگان

دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه      دکتر دندانپزشکی در ولیعصر خانم دکتر زندیه

بهترین کامپوزیت دندان -

کامپوزیت دندان نوعی روش ترمیمی است که در ترمیم شبیه و همرنگ دندان های طبیعی بکار می رود.در واقع این روش برای اصلاح طرح لبخند وبرطرف کردن بدفرمی، بد رنگی و فواصل میان دندانها مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کامپوزیت عبارت است از:

1-ماکروفیل دانه درشت: یکی از انواع مختلف کامپوزیت است. این روش دارای ذرات 10 تا 50 میکرومتری است.از بهترین ویژگی های این روش مقاومت بسیار بالا آن است. افراد می توانند به راحتی از این روش با خیالی راحت استفاده کنند.تنها مشکل این روش پولیش بوده که به علت دارا بودن ذرات بزرگتر به سختی پولیش می خورد.

2-کامپوزیت ماکروفیل دانه ریز: این روش در بین روش هایی طرفداران زیادی دارد. ذراتی که در این نوع کامپوزیت به کار رفته است کمتر از 100 نانومتر هستند.این روش دارای کیفیت  بالا و مقاومت خوبی است  وانجام پولیش برروی آن  راحت می باشد. اما این نوع کامپوزیت، نسبت به کامپوزیت ماکروفیل، دوام و استحکام کمتری دارد.هم اکنون برای دندان های جلویی از آن استفاده می کنند

3-نانو هیبریدی ها: یکی دیگر از انواع کامپوزیت بوده که کاربرد بالایی در دندانپزشکی دارد. این نوع کامپوزیت دارای ذرات 100 نانومتری هستند.این نوع دارای مقاومت بالا نسبت به انواع دیگر است . به دلیل اندازه ذرات آن، در زمان تغییر شکل ممکن است به زیبایی کامپوزیت بر روی دندان صدمه بزند.

4-نانو کامپوزیت: در بین روش های گفته شده در کامپوزیت، بهترین آن نانو کامپوزیت است که نانوکامپوزیت دارای مقاومتی بسیار بالا استکه دارای ذراتی به اندازه 200 نانومتر بوده که به همین خاطر برای دندان های عقبی  هم از آن استفاده می کنند.

مزایای استفاده از کامپوزیت


-نیاز به تراش کمتری داشته و یا اصلا به تراشیدن نیازی ندارد.

-این کامپوزیت فشارهای بسیاری را تحمل می‌کند.

-می‌توان بعد از استفاده، آن را ترمیم نمود.

-شکل ظاهری همانند دندان‌های طبیعی دارد.

- به سرعت آماده و روی دندان قرار می گیرد

- قابل برگشت‌پذیر یا همان ترمیم است.

- نسبت به سردی و گرمی دندان ها را حساس نمی‌کند.

- به نسبت قیمت پایین‌تری دارد

- پس از شکل دادن به کامپوزیت دندان می‌توان اصلاحات موردنظر را روی آن انجام داد.

معایب کامپوزیت

-پایین بودن طول عمر و دوام کامپوزیت

- زرد شدن این روش

-کم بودن استحکام کامپوزیت دندان

- هزینه‌های جانبی بیشتر


طول عمر کامپوزیت بیش از 10 سال می باشد که می توان گفت برای روکش کامپوزیتی مناسب می باشد. البته مهم ترین چیز در مورد این روش مراقبت های پس از کامپوزیت که به بالا رفتن طول عمر کامپوزیت دندان کمک می کند.

 

 

 

برچسب ها :
کامپوزیت دندان | همه چیز در مورد کامپوزیت دندان | کامپوزیت دندان چیست؟


بهترین کامپوزیت دندان


ارتباط با واتساپ