دکتر مریم زندیه

علت سفید شدن لثه‌ها - جراحی دندان

علت سفید شدن لثه‌ها

در واقع لثه های سفید اغلب به خاطر رعایت نکردن بهداشت مناسب دهان و دندان رخ می دهد. پس لثه ها باید صورتی رنگ باشند و هرگونه تغییر رنگ نشانه از ایجاد مشکل در آنها می باشد که باید به دندان پزشک مراجعه کرد و علت را پیدا کنید.

عوامل مختلفی وجود دارد که می توانند سبب سفید شدن لثه ها بشوند که باید آنها جدی گرفت.

علت ها و علائم سفید شدن لثه ها :

1- التهاب لثه:
التهاب لثه‌ها در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان، صحیح مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان می تواند باعث  التهاب، قرمزی و تورم آنها شود. علائم آن :
قرمز شدن لثه ها، لق شدن دندان ها، خونریزی لثه حین مسواک زدن و استفاده از نخ دندان

2-کم خونی:

کم خونی در واقع به این معنی است که بدن به اندازه کافی گلبول‌های قرمز خون ندارد. گلبول‌های قرمز برای جابه‌جا کردن اکسیژن در بدن لازم هستند. دلایل مهم آن که شامل : کمبود آهن یا ویتامین B12، بیماری کرون و بیماری سلیاک می باشد.

علائم کم خونی:

احساس خستگی، گیجی، ضعف، ضربان قلب نامرتب، تنگی نفس، سردرد، سرد بودن دست‌ها و پاها می باشد. این افراد که مبتلا به کم خونی هستند دارای رنگ پریدگی در پوست و لثه‌ها می‌شوند.

3-آفت دهان:

یکی دیگر از بیمارهای آفت‌های دهان که در داخل دهان و لثه‌ها است.این بیماری بسیار دردناک است بیشتر در زمان صحبت کردن، غذا خوردن یا نوشیدن مایعات مشاهده می شود. این بیماری دهان در قسمت هایی از لثه که سفید شده دیده می گردد.

4-لوکوپلاکی:
نوع دیگر بیماری دهان به نام لوکوپلاکی که باعث می‌شود بخش های از لثه سفید شود. دارای لکه‌های سفید رنگی در دهان که حتی با مسواک زدن هم از بین نمیرود. در بعضی موارد آنها می‌توانند زمینه سرطان باشند.

5-لیکن پلان دهانی:

این بیماری به خاطر لکه‌های سفید رنگی که روی لثه‌ها، زبان و سایر بافت‌های درون دهان ایجاد می شود و با علائمی از جمله درد، خونریزی و التهاب لثه همراه است.

باید به طور مرتب به دندان پزشک مراجعه کنند چرا که آنها در معرض خطر کمبودهای تغذیه‌ای، عفونت دهان و سرطان دهان قرار دارند.

6-برفک دهان:

یک نوع عفونت قارچی بوده که بر اثر آن زخم‌های سفید / کرم رنگ در دهان نمایان می‌شود. این بیماری در بین نوزادان، افراد مسن و مبتلایان به دیابت دیده می شود.

7-کشیدن دندان:

آسیبدر موقع کشیدن دندان سبب می گردد که لثه های اطراف دندان ها سفید رنگ بشود. البته  پس از چند روز به رنگ طبیعی خود بر می‌گردند.

8-سفید کردن دندان‌ها:

در برخی موارد با سفید کردن دندان‌ها، لثه‌ها هم نسبت به حالت طبیعی خود سفیدتر شده که بعد از چند ساعت به حالت عادی بر می گردند.

9-سرطان دهان:

 سفید شدن لثه‌ها  یکی از علائم سرطان دهان می توان باشد.

10-آفت دهان که به کندی بهبود پیدا می‌کند

11-خونریزی دهان، ضخیم شدن پوست داخل دهان

12-از دست دادن دندان، درد دندان یا فک

13-مشکل در جویدن و بلع

البته هریک از این بیماری ها باید تحت نظر پزشک و دندانپزشک درمان بشوند.نبابراین نوع درمان را بعد از معاینه دندانپزشک تعیین کرده و مراحل انجام درمان را شروع می کند.

نکاتی برای لثه های سالم :

بهداشت دهان و دندان مانع از سفید شدن دندان ها میشوداین نکات را رعایت کنید:

-باید حتما حداقل 2 بار در روز مسواک بزنید.

-هر روز نخ دندان بکشید.

-در صورتی که میتوانید روزانه یک یا دو بار دهان را با محلول حاوی فلوراید بشویید.

-پس هر بار مصرف غذاها یا نوشیدنی های شیرین، دهان و دندان خود را مسواک بزنید.

-هر چند ماه یکبار مسواک جدید بخرید.

- در روز حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

-به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

-حتما تاکید می کنیم که از مصرف سیگار یا استفاده از محصولات دخانیاتی جدا خودداری کنید.

برچسب ها :
علت سفید شدن لثه‌ها | سفید شدن لثه‌ها نشانه چیست؟|دلایل سفید شدن لثه‌ها | درمان سفید شدن لثه‌ها


علت سفید شدن لثه‌ها


پیمایش به بالا