دکتر مریم زندیه

تغذیه بعد از عمل ایمپلنت - جراحی دندان

تغذیه بعد از عمل ایمپلنت

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان چیست ؟ این در واقع یک میله کوچک پیچی شکل بوده که طی روند عمل جراحی در درون استخوان فک قرار داده می شود تا به استخوان اطراف فک جوش بخورد و بعد از آن آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان بشود. می توان گفت که پایه ایمپلنت همانند ریشه دندان عمل کرده و روکش دندان همانند تاج دندان کار خود را انجام می دهد.پس ایمپلنت در داخل استخوان فک ثابت می شود.

پس ازایمپلنت دندان چه بخوریم؟

در واقع تا یک ساعت بعد از عمل اصلا نباید چیزی بخورید. پس از این که باند پانسمان یا گازهای اطراف ایمپلنت را از دهان خارج کردید شاید بتوانید چیزی بخورید. در ابتدا باید با خوردن مایعات شروع بکنید.

***نکته از خوردن آب خنک و دیگر نوشیدنی های غیر قندی خنک خودداری کنید.

***توجه کنید که تا چند ساعت پس از عمل از خوردن غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم نیز باید خودداری کنید.

بعد از 24 ساعت از غذاهایی نرم استفاده کنید. تا جای ممکن حداقل  24 تا 48 ساعت نوشیدنی را از راه ( نی ) بنوشید. این اقدامات سبب می گردد تا دهان برای بهبودی فرصت داشته باشد.

اهمیت تغذیه بعد از عمل ایمپلنت:

در واقع ایمپلنت یکی از مناسب ترین روش ها برای جایگزین کردن دندان از دست رفته دهان می باشد، که می تواند لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد . بنابراین پس از عمل ایمپلنت بیمار باید تا چند ماه از دندان های خود مراقبت کند .

به طور کلی اهمیت و مراقبت از ایمپلنت بعد از عمل را میتوان با تغذیه سالم انجام داد . البته بدانید که در ساعات اولیه جراحی ایمپلنت کمی درد ، متورم شدن لثه و خونریزی در جای قرار دادن ایمپلنت در دهان بیمار وجود دارد.

 بعد ازعمل ایمپلنت  بخوریم :

شخص بیمار باید بعد ازعمل ایمپلنت مهم و سخت دارای تغذیه مناسب باشد .چرا که این مورد نقش مهمی در بهبود و ترمیم زخم های ایمپلنت دندان دارد. در این قسمت بیمار باید مواد مغذی و همه وعده های غذایی خود را به طور کامل بخورد.بدین منظور بعد از عمل ایمپلنت از خوردن مواد غذایی سفت و محکم که باعث آسیب به قسمت جراحی شده می رسد باید خودداری کنند.

علت نخوردن غذای سفت:
موقعی که دندان ایمپلنت شده است توصیه می کنیم که ازغذای سفت تا مدت زمانی خودداری کنید. چرا که برای بهبود و اتصال خوب و سالم بین ایمپلنت و استخوان فک باید مدت زمانی طی ب شود تا اتصال کامل محکم و با استخوان جفت بشود. پس تغذیه بعد از عمل ایمپلنت را حتما باید جدی بگیرید.

نکات مهم در تغذیه بعد از عمل ایمپلنت :

1-در روزهای نخست این تغذیه باید با غذاهای نرم آغاز تا به بافت پیوند خورده آسیب وارد نشود و بیشتر باید مایعات استفاده شود.

2-پس از کاشت ایمپلنت تا یک هفته سعی کنید از بستنی و شیر اسفاده کنید.

3-این برنامه را 3 تا 6 ماه بعد از عمل جراحی باید انجام بدهید به این علت که پیوند استخوان فک به مرور زمان و به طور متوسط 6 ماه طول می کشد.

نکته : این درمان در برخی از افراد که استخوان های آنها محکم نیست تا 9 ماه طول می کشد.به دلیل این که ایمپلنت در پشت دهان و قسمتی از فک پایینی صورت می گیرد پس زمان درمان طول می کشد.

1- از خوردن موادقندی که باعث پوسیدگی می گردد خود داری کنید.

2-خوردن غذاهای تند، چسبنده ، لزج سبب کند شدن ایمپلنت می گردد.

3-از مصرف غذاهای داغ خودداری و بیشتر از غذاهای ولرم استفاده بکنید.

مواد غذایی که بعد ازعمل ایمپلنت آنها را باید مصرف کنید :

*سوپ ها

*میوه ها خوردن شیر و پوره موز و گلابی، هلو یا میوه های میکس شده تا ویتامین های لازم بدن تامین شود .

نکته : از خوردن میوه های اسیدی مانند پرتقال ،گریپ فروت خودداری کنید.

*سبزیجات،سیب زمینی نرم شده که به آسانی خورده می شود.

*خوردن لبنیات ، ماست ، شیر که با بالا بردن کلسیم به بهبود ایمپلنت کمک می کند.

*نوشیدنی ها مانند چای و مصرف عسل که خود یک آنتی بیوتیک طبیعی است.

تغذیه که بعد از عمل ایمپلنت نباید خورده شود:

-خوردن شیرینی جات

-خودداری از خوردن غذاهای داغ

-ترشی، سس گوجه فرنگی و همه خوراکی هایی که سبب سوزش و درد در ناحیه جراحی شده می شود.

-بهتر است میوه های چون پرتقال و گوجه فرنگی خورده نشوند.

-خوردن غذاهای دارای فلفل زیاد .

بنابراین برای بهبود سریع تر ایمپلنت حتما باید به دستورات دندان پزشک توجه کنید و داشتن تغذیه بعد از عمل ایمپلنت  می توان کمک زیادی به بهبود محل جراحی بکند.

برچسب ها :
تغذیه بعد از عمل ایمپلنت | بعد از عمل ایمپلنت چه بخوریم ؟| نکات مهم در تغذیه بعد از عمل ایمپلنت |اهمیت تغذیه بعد از عمل ایمپلنت


تغذیه بعد از عمل ایمپلنت


پیمایش به بالا